به گزارش خزرآنلاین، مراسم افتتاحیه پروژه های هفته دولت در منطقه آزاد انزلی با حضور دکتر مرتضی بانک ، مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد، رضا مسرور، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و ارسلان زارع استاندار جدید گیلان در این منطقه برگزار و ۵۳ پروژه زیرساختی، عمران روستایی، […]

به گزارش خزرآنلاین، مراسم افتتاحیه پروژه های هفته دولت در منطقه آزاد انزلی با حضور دکتر مرتضی بانک ، مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد، رضا مسرور، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و ارسلان زارع استاندار جدید گیلان در این منطقه برگزار و ۵۳ پروژه زیرساختی، عمران روستایی، گردشگری، بخش خصوصی و سازمان منطقه آزاد انزلی با سرمایه گذاری بالغ بر ۳۵۰۰ میلیارد ریالی و اشتغالزایی مستقیم برای ۸۹۱ نفر در این منطقه افتتاح و عملیات احداث آنها آغاز شد.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این مراسم گفت: تکمیل زیرساخت ها، حمایت از سرمایه گذاران تولیدی و عملیاتی نمودن ظرفیت های گردشگری از رویکردهای اصلی ماست.
 
 استاندار گیلان نیز در این مراسم با بیان اینکه زیرساخت های موجود در منطقه آزاد انزلی زمینه جذب سرمایه گذار بیشتر را فرآهم می کند، از تلاش های مدیرعامل سازمان در جهت عملیاتی نمودن ظرفیت ها منطقه قدردانی کرد و اظهار داشت: پروژه هایی که در این منطقه افتتاح شدند، باعث امیدواری فعالین اقتصادی می شوند و رویکرد حمایتی سازمان منطقه آزاد انزلی نسبت به سرمایه گذاران، باید در بخش های دیگر استان تقویت شود.

براین اساس دکتر مرتضی بانک و هیأت همراه از میان پروژه هایی که در این منطقه مورد بهره برداری قرار گرفتند، پروژه های ذیل را مورد بازدید قرار داد.

 

 افتتاح پنج واحد تولیدی، صنعتی در شهرک صنعتی ناحیه یک منطقه آزاد انزلی 

پنج واحد تولیدی، صنعتی در شهرک صنعتی ناحیه یک منطقه آزاد انزلی افتتاح شد. این واحدهای تولیدی با سرمایه‌گذاری ١٧٠ میلیارد ریالی و اشتغالزایی مستقیم ۵٠ نفر، توسط بخش خصوصی به صورت رسمی در مدار تولید قرار گرفت

 

افتتاح سه شرکت در شهرک صنعتی شماره دو انزلی

شرکت های «بسا نوین کاسپین» (تولید انواع پوشاک ورزشی)، «پاک گام سلامت» (تولید روکش درب) و «ایمن دریا» (تولید جلیقه نجات) در شهرک صنعتی شماره دو منطقه آزاد انزلی نیز به بهره برداری رسید.

این دو واحدتولیدی با سرمایه گذاری ۶٣ میلیارد ریال و ایجاد شغل برای ۵٣ نفر، از سوی دبیر شورای عالی مناطق آزاد و استاندار گیلان افتتاح شد.

 

اولین نیروگاه تولید برق منطقه افتتاح شد

در این مراسم «اولین نیروگاه تولید برق» منطقه نیز افتتاح شد. این نیروگاه که با سرمایه‌گذاری ارزی ٩ میلیون یورویی و ۴۰۰ میلیارد ریالی احداث شده، پنجمین نیروگاه تولید برق ۲۵ مگاواتی کشور و نخستین نیروگاه تولید برق در این ابعاد در استان گیلان است .

 

پروژه های عمران روستایی به بهره برداری رسیدند

با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد، رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، ارسلان زارع استاندار گیلان، ۲۱ پروژه عمران روستایی شامل لوله گذاری، زیرسازی و آسفالت معابر و مسیرها در روستاهای منطقه شامل چوکده، ولی آباد، تالش محله، خشک اسطلخ، زیباکنار، چپرپرد پایین، چونچنان، امین آباد، طالب آباد، فشتکه دوم، جفرود پایین، امیر بکنده و حاجی بکنده به بهره برداری رسید. این پروژه ها با ۵ هزار و ۵۸۴ متر طول و هزینه ای بالغ بر ۱۳ هزار و ۹۶ میلیون ریال به بهره برداری رسیدند.

 

مدرسه بادبانی و باشگاه ورزش های دریایی مارینا کاسپین آغاز به کار کرد

با حضور مسئولین، مدرسه بادبانی و باشگاه ورزش های دریایی مارینا کاسپین، به صورت رسمی آغاز به کار کرد. این مجموعه تفریحی ورزشی با سرمایه‌گذاری ٣٠ میلیارد ریالی و ایجاد اشتغال مستقیم برای ١۵ نفر احداث شده است.

 

افتتاح فضای پسکرانه مجتمع بندری کاسپین

فضای پسکرانه مجتمع بندری کاسپین،از سوی بخش خصوصی افتتاح شد در این پروژه ١٢ سیلوی غلات، با سرمایه‌گذاران ۵۰۰ میلیارد ریالی و حجم ذخیره سازی ۴۵ هزار تن،٣ مخزن ذخیره روغن، با حجم سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد ریالی و امکان‌ ذخیره ١۶۵٠٠ مکعبی و ٣ باب انبار با مساحت ١١ هزار مترمربعی و صرف هزینه ۲۰۰ میلیارد ریالی موجود است که برای ۴٧ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد می کند.

 

اهمیت کریدور چین، قزاقستان و ایران با محوریت کاسپین

مشاور رییس جمهور و دبیر شواریعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همزمان با هفته دولت و در مراسم افتتاح پروژه های منطقه آزاد انزلی گفت: کریدور چین، قزاقستان، ایران، با محوریت بندر کاسپین فرصت بسیار مهمی برای ترانزیت کالا به کشورهای اروپایی و توسعه تبادلات تجاری و منطقه ای است.

مرتضی بانک در این مراسم با اشاره به وجود برخی محدودیت ها و مشکلات، بر وجود عزم جدی و ارزنده در دولت و سرمایه گذاران در جهت افزایش تولید داخلی و دستیابی به پیشرفت های جدید در شاخص های مختلف تصریح کرد و اظهار داشت: پیام مردم ما به امریکا این است که همت، توان، تفکر، ایثار و تلاش ما به منظور رسیدن به اهداف بلندتر و قدرتمندتر از کینه توزی های دشمن است و این را می توان به خوبی در گرایش پیش آمده به حمایت و تقویت تولید داخلی مشاهده کرد.

او ادامه داد: اگر در دوران دفاع مقدس شخصیت های ارزشمندی حافظ مرز و بوم و ارزش های انقلاب اسلامی بودند، هم اکنون در دوره ای قرار گرفته ایم که با شیوه های سیاسی، دیپلماسی، عرصه های اقتصادی و شیوه های تولیدی و صادراتی باید از آرمان های خود دفاع کنیم.

مشاور رییس جمهور با اشاره به سهم بخش خصوصی در پروژه های هفته دولت در استان گیلان گفت: باید به چنین بخش خصوصی افتخار کرد و از آنها حمایت کرد و دست تک تک آنها را به گرمی فشرد.

مرتضی بانک دستیابی به توسعه و آینده درخشان برای کشور و فرزندان را مشروط به تقویت تولید و اقتصاد کشور اعلام کرد و افزود: باید قدردان سرمایه گذاران بود که علیرغم محدودیت های موجود آماده سرمایه گذاری و از خودگذشتگی بوده و با عرضه سرمایه های خود در صحنه اقتصاد کشور، ایجاد اشتغال می کنند، اشتغالی که یک خانواده را در چرخه تولید کشور قرار می دهد.

او با ارائه تحلیلی از اقتصادهای موفق در ایجاد ارزش افزوده از سرمایه های موجود در کشور، بر لزوم فرصت سازی از سرمایه های محدود تأکید کرد و افزود: تمام قوای سه گانه، دستگاه های نظارتی و امنیتی باید در جهت رعایت و ایجاد الزامات توسعه اقتصادی و رونق تولید که مورد تأکید مقام معظم رهبری است همکاری کنند و یکی از مهمترین این محورهای همراهی، کار فرهنگی در جهت ارزش قلمداد کردن اقدامات سرمایه گذاری است که نیاز کشور را تأمین می کند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به حجم و تنوع پروژه های عمرانی، زیرساختی، عمران و بهسازی روستایی در منطقه آزاد انزلی، نقش بخش خصوصی را در این میان بسیار حائز اهمیت عنوان کرد و این مهم را ناشی از حمایت های سازمان منطقه آزاد انزلی ارزیابی کرد.

مرتضی بانک به بررسی تعدادی از پروژه های تولیدی، بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی پرداخت و با بیان اینکه بخشی از این تولیدکنندگان، پیش از این واردکننده بودند، اظهار داشت: این تغییر رویکرد از سوی سرمایه گذاران، ارزش است و باید دست این عزیزان را بوسید که علاوه بر تأمین نیازهای داخلی به دنبال صادرات ملی هستند.

 

او با قدردانی از تلاش های همکاران خود در حمایت از سرمایه گذاران، تصریح کرد: این اقدامات کافی نبوده و باید از سرمایه گذار و تولیدکننده در مناطق آزاد حمایت بیشتری شود.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با قدردانی از تلاش ها و حمایت های منطقه آزاد انزلی در عرصه توسعه مبادلات بین المللی کشورمان، نقش مجتمع بندری کاسپین در این زمینه را مهم ارزیابی کرد و تأکید کرد: کریدور چین، قزاقستان، ایران، فرصت بسیار مهمی جهت ترانزیت کالا به کشورهای اروپایی است.

با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و مدیرعامل منطقه، فعالیت هلدینگ آوای هوشمند هزار دستان(طراح نرم‌افزارهای کافه بازار، دیوار و..) با حجم سرمایه گذاری ١٠ میلیارد ریالی و میزان اشتغالزایی مستقیم برای ٨٠ نفر آغاز شد. در این مجموعه طراحی و صادرات نرم افزارهای هوش مصنوعی اینترنتی و تلفن های همراه صورت می گیرد.

گفتنی است در این برنامه، معاونین و مدیران دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، اعضای هیأت مدیره و معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد انزلی، و فرمانداران و مدیران کل دستگاه های اجرایی استان گیلان حضور داشتند.