به گزارش خزر، دکتر ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه و نماینده ویژه ایران در دریای خزر با مهندس مسرور رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان دیدار کرده و درخصوص ساز و کارهای بهره گیری ازظرفیتهای این منطقه جهت توسعه روابط باکشورهای حاشیه دریای خزر به بحث و تبادل نظر پرداخت. مهندس […]

به گزارش خزر، دکتر ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه و نماینده ویژه ایران در دریای خزر با مهندس مسرور رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان دیدار کرده و درخصوص ساز و کارهای بهره گیری ازظرفیتهای این منطقه جهت توسعه روابط باکشورهای حاشیه دریای خزر به بحث و تبادل نظر پرداخت.

مهندس رضا مسرور رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان، بااشاره به امکانات و طرح های زیرساختی که از سوی این سازمان درخصوص افزایش ظرفیتهای ایران درحوزه ترانزیت دردستور کار قرار دارد، توانمندیهای مجتمع بندری کاسپین را تشریح واظهار داشت:با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی، سیلوهای غلات باظرفیت ۱۲۰ هزار تن و مخازن سوختی ۹۰ هزارتنی و سردخانه در این منطقه درحال ساخت است که در کنار امکان تولید و فرآوری کالا درصنایع مستقر درپسکرانه بندر، این بندر را به بنادر نسل سوم جهان ارتقاء می دهد که این امر یکی ازمهمترین مزیت های بندرکاسپین ارزیابی می شود.

وی خواستار توجه به افق های پیش روی تجارت کشور شده و از تلاش سازمان متبوع خود برای فعال سازی کریدورهای بین المللی از طریق انعقاد تفاهم نامه با طرف های دولتی و بخش خصوصی چین، روسیه و قزاقستان خبر داد و افزود: هدف سازمان منطقه آزادانزلی رونق فضای کسب و کار و افزایش درآمدهای ارزی کشور است.

مهندس مسرور با بیان اینکه درخواست های سرمایه گذاری زیادی برای مشارکت درساخت مجتمع بندری کاسپین وجود دارد، ساخت بزرگترین مارینا کشور در جوار بندر کاسپین را از دیگر اقدامات سازمان جهت تأمین زیرساخت های گردشگری دریایی کشور در این منطقه اعلام کرد.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان با اشاره به تفاهم نامه منعقده شده با منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان درخصوص واگذاری ۲۰ هکتار از اراضی آن منطقه به سرمایه گذاران ایرانی، تصریح کرد که این اقدام به منظور توسعه صادرات محصولات ایرانی به کشورهای اوراسیا با بهره گیری از معافیت های تعرفه ای موجود میان این کشورها صورت گرفته است.

دکتر ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ونماینده ویژه ایران دردریای خزر نیزبا بیان اینکه با تکیه بر ظرفیت های مجتمع بندری کاسپین توان رقابتی ایران در ترانزیت بین المللی افزایش می یابد، اظهار داشت: مجتمع بندری کاسپین توان کشور درافزایش مبادلات باروسیه را افزایش داده و به تعبیری بندر کاسپین یعنی آینده نگری برای توسعه روابط و صادرات کشور در سطح منطقه، چراکه منطقه آزادانزلی از نقش موثری درگسترش روابط با کشورهای حاشیه دریای خزر، قفقاز و آسیای میانه برخوردار است.
وی اتصال شبکه ریلی کشور به بندر کاسپین وآستارا را بدلیل اتصال آن به شبکه ریلی جمهوری آذربایجان وروسیه که منجر به کاهش هزینه های حمل و نقل به این منطقه می شود را مهم ارزیابی کردو گفت: رقابت در حوزه ترانریت بین المللی یکی از مهمترین عرصه های رقابت بین المللی است و بهره مندی از کریدور شمال_جنوب که ازمنطقه آزاد انزلی عبور می کند موجب کاهش هزینه و زمان حمل و نقل کالا در مسیر آسیا به اروپا می شود.

معاون وزیر امور خارجه صادرات، تجارت، ترانزیت، تولید و گردشگری را از اولویت های مناطق آزاد برشمرد و افزود: با توجه به ظرفیت های استان گیلان درحوزه شیلات و آبزی پروری، منطقه آزاد انزلی می تواند به هاب پرورش و صادرات ماهی در دریای خزر تبدیل شود و این امر در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی زمینه افزایش درآمدهای ارزی کشور واشتغالزایی را فرآهم می کند.

دکتررحیم پور با بیان اینکه توسعه چشمگیر زیرساخت ها در منطقه آزاد انزلی وصادرات بیش از ۳۰۰ میلیون دلاری از این منطقه به کشورهای حاشیه خزربسیار تحسین بر انگیز ونوید بسیار خوبی برای استفاده از ظرفیت های این منطقه درصادرات کالاهای غیر نفتی است افزود: با توجه به انعقاد تفاهم نامه ایران باچهار کشور حاشیه خزر در خصوص ممنوعیت صید ماهیان خاویاری به مدت ۱۰سال، و جایگاه ایران به عنوان چهارمین کشورتولید کننده ماهی قزل آلا دردنیا، سرمایه گذاری درپرورش ماهی قزل آلا با نگاه صادراتی درمنطقه آزاد انزلی علاوه بر تامین مصرف داخلی موجب تامین ذخایر ماهیان خاویاری در دریای خزر خواهد شد.

نماینده ویژه ایران در امور دریای خزر با اشاره به برگزاری اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر در سال آینده و در شهر آستانه کشور قزاقستان اظهار امیدواری کرد که نشستی با نتیجه برد برد با چهار کشور دیگر حاشیه خزر به سرانجام رسد.

گفتنی است صادرات ماهی به کشورهای حاشیه دریا ی خزر، پرورش ماهی درقفس، صنایع شیلات، ساخت کارخانه تولیدو فرآوری ماهی درمنطقه آزادانزلی ازدیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود.