به گزارش خزر و به نقل از فارس، عبدالرضا قاسمیان امروز در نشست خبری بابیان اینکه هنوز در بسیاری از شهرهای استان بافت فرسوده وجود دارد اظهار کرد: در رشت بیش از ۸۰۰ ‌هکتار مساحت بافت فرسوده وجود دارد و یا در حاشیه شهرها و سکونت‌های غیررسمی، زمین‌های فاقد مالکیت که بدون طراحی و کنترل […]

به گزارش خزر و به نقل از فارس، عبدالرضا قاسمیان امروز در نشست خبری بابیان اینکه هنوز در بسیاری از شهرهای استان بافت فرسوده وجود دارد اظهار کرد: در رشت بیش از ۸۰۰ ‌هکتار مساحت بافت فرسوده وجود دارد و یا در حاشیه شهرها و سکونت‌های غیررسمی، زمین‌های فاقد مالکیت که بدون طراحی و کنترل نقشه و نظارت ساخت می‌شوند ساخت‌و‌سازی شده است.

وی تصریح کرد: در بحث ساختمان‌هایی که قبل از تدوین آیین‌نامه‌ها و مباحث مقررات ملی ساحتمان ساخته‌شده‌اند وضعیت مناسبی نداریم.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان گیلان با اشاره به اینکه در نقشه پهنه‌بندی خطر نسبی زلزله در ایران، گیلان در محدوده خطر نسبی زیاد و خیلی زیاد قرار دارد افزود: در وضعیت کنترل نقشه و نظارت بر ساخت‌وسازهایی که در پنج سال اخیر انجام‌شده وضعیت مناسبی نداریم.

قاسمیان گفت: ممکن است نسبت به خیلی از استان‌ها وضعیت قابل‌قبول و بهتری داشته باشیم ولی تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله بسیار زیادی داریم.

وی با اشاره به اینکه همه ساختمان‌هایی که در حال حاضر و ‌چند سال اخیر ساخته‌شده‌اند با آخرین ویرایش و آخرین مباحث مقررات ملی کنترل و نظارت‌شده است افزود: با حمایت معاون‌ هماهنگی امور عمرانی استاندار و مهندس خاوری و همراهی هیئت‌مدیره سازمان، موضوعی را به نام صدور شناسنامه فنی و ملکی که تا حد زیادی نگرانی میزان مقاومت ساختمان‌ها را برطرف می‌کند از دو سال پیش در استان اجرایی کردیم.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان گیلان بیان کرد: دفترچه اطلاعات ساختمان برای شناسنامه فنی و ملکی تنظیم می‌شود و در آن کلیه اطلاعات فنی ساختمان، جزییات کامل فندانسیون، ستون‌ها، سقف‌های اجراشده، کلیه قسمت‌های پوشیده شده ساختمان، مشخصاً کامل بتن‌های مصرفی و آهن‌آلات به‌کاررفته و جنس کلیه مصالح مصرفی و تایید استاندارد بررسی می‌شود.

قاسمیان با اشاره به اینکه کلیه مواردی که خریدار و بهره‌بردار پس از اتمام ساختمان نیاز است بداند در دفترچه اطلاعات ساختمان و شناسنامه فنی و ملکی درج‌ می‌شود افزود: کلیه پروانه‌های ساختمانی که از حدود دو سال قبل اخذشده‌اند در حال تنظیم اطلاعات ساختمانی هستند و حدود ۴ هزار ۴۰۰ ساختمان در حال ساخت با متراژ تقریبی ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع در حال تهیه دفترچه اطلاعات ساختمان بوده و برای بعضی از این ساختمان‌ها شناسنامه فنی و ‌ملکی صادر کردیم.