به گزارش خزر و به نقل از خبرگزاري فرانسه از پکن، مقامات چين روز يکشنبه اعلام کردند ۳۲ نفردر پي برخورد دو کشتي ناپديد شدند. يکي از کشتي‌ها يک نفتکش است که بر اثر اين برخورد آتش گرفته است. وزارت حمل و نقل چين روز يکشنبه اعلام کرد بر اثر برخورد دو کشتي در آب‌هاي […]

به گزارش خزر و به نقل از خبرگزاري فرانسه از پکن، مقامات چين روز يکشنبه اعلام کردند ۳۲ نفردر پي برخورد دو کشتي ناپديد شدند.

يکي از کشتي‌ها يک نفتکش است که بر اثر اين برخورد آتش گرفته است.

وزارت حمل و نقل چين روز يکشنبه اعلام کرد بر اثر برخورد دو کشتي در آب‌هاي ساحل شرقي چين که ديشب اتفاق افتاد، در مجموع ۳۲ نفر از خدمه کشتي شامل ۳۰ ايراني و دو بنگلادشي ناپديد شدند.

بنا بر بيانيه وزارت حمل و نقل چين، در پي اين برخورد که شنبه حدود ساعت ۲۰ به وقت محلي (۱۲ به وقت گرينويچ) روي داد، يک تانکر حامل ۱۳۶ هزار تن نفت تغليظ شده به طور کامل آتش گرفت و خدمه آن که ۳۲ نفر شامل ۳۰ ايراني و دو بنگلادشي بودند، ناپديد شدند.

عمليات جستجو براي يافتن اين افراد آغاز شده است. وزارت حمل و نقل چين افزود دومين کشتي که يک کشتي باري چيني است متحمل خسارتي که امنيتش را به خطر بيندازد نشده است و خدمه آن نجات داده شدند.

­وزارت حمل و نقل چين توضيح داد حدود ساعت يک روز يکشنبه به وقت گرينويچ، آتش سوزي در نفتکش که هنوز روي آب شناور بود، ادامه داشت و آثار نفت روي سطح آب قابل مشاهده بود.

اين حادثه حدود ۱۶۰ مايل دريايي (۳۰۰ کيلومتري) شرق مصب رودخانه يانگ‌تسه در نزديکي شهر شانگهاي، در شرق چين روي داد.

تصاوير منتشر شده در تلويزيون دولتي «سي سي تي وي» تصاوير نفتکش آتش گرفته را نشان داد.
 
 
 

وزارت حمل و نقل چين خاطر نشان کرد نفتکش سانچي Sanchi با پرچم پاناما و طول ۲۷۴ متر براي شرکت ايراني «برايت شيپينگ» Bright Shipping کار مي کرد و به سمت کره جنوبي براي تحويل محموله خود در حرکت بود.

دومين کشتي، يک کشتي باري چيني با پرچم هنگ کنگ حامل ۶۴ هزار تن غلات بود که ۲۱ نفر خدمه آن که همگي مليت چيني دارند، نجات داده شدند.

مقامات دريايي چين هشت کشتي را براي عمليات جستجو و نجات به محل حادثه فرستادند و کره جنوبي نيز در اين عمليات شرکت دارد.

کره جنوبي يک کشتي گارد ساحلي و يک هواپيما را به محل حادثه اعزام کرده است.

شبکه خبري سي سي تي وي اعلام کرد آتش سوزي ناشي از حادثه تصادف کشتي ها در آبهاي شرق چين روند کمک رساني را با مشکلاتي روبرو کرده است.

هانگ پنگ خبرنگار اين شبکه در شهر شانگهاي گفت: «وزارت حمل و نقل چين اعلام کرد اين تصادف بين يک کشتي باري هنگ کنگ و يک کشتي نفتکش ثبت شده در پاناما رخ داد.

مانع اصلي در کمک رساني به بازماندگان احتمالي اين حادثه اينست که نفت موجود در تانکر حادثه ديده روي آب شعله ور شده است و هم اکنون نيروهاي امدادي براي خاموش کردن آتش تلاش مي کنند تا در نهايت بتوانند خود را به نفتکش برسانند.»
 
واکنش وزارت امور خارجه
 
در همین حال، معاون پارلمانی، کنسولی و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه، به ارائه توضیحاتی در مورد پیگیری‌های دستگاه دیپلماسی کشورمان در مورد برخورد نفتکش ایرانی با یک کشتی باری چینی که طبق آخرین اخبار منجر به ناپدید شدن ۳۰ ایرانی شده، پرداخت.

حسن قشقاوی با بیان اینکه در این ارتباط با سفیر ایران در چین رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی داشته است، ادامه داد: با توجه به اینکه این اتفاق در ۱۶۰ مایلی شانگهای رخ داده با سرکنسول کشورمان در شانگهای نیز در ارتباط هستیم تا از جزئیات دقیق اتفاق رخ داده، اطلاع پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه طبعا هرگونه اطلاع رسانی از سوی وزارت خارجه در این زمینه مستلزم اطلاعات دقیق از این اتفاق است، اظهار کرد: دوستان ما در سفارت ایران در چین و همچنین کنسولگری کشورمان در شانگهای در ارتباط با مقامات چینی هستند تا به طور کامل از ابعاد قضیه اطلاع پیدا کنند.

این مقام مسئول در وزارت خارجه، در گفت‌وگو با رادیو ادامه داد: طبق آنچه که گفته شده این کشتی حامل مشتقات نفت خام و پتروشیمی بوده است و این تصادف در ۱۶۰ مایلی رودخانه یانگ‌تسه رخ داده است.

قشقاوی ادامه داد: در این  کشتی ۳۰ خدمه ایرانی و چند نفر بنگلادشی حضور داشتند.

 
اسامی ۳۰ مفقود شده حادثه

اسامی ۳۰ مفقود شده حادثه نفتکش ایرانی در دریای چین بدین شرح است: مجید قصابی عروجی، مجید نقیان، حسین جهانی هل آباد، احسان ابولی قاسم آبادی، میلاد عنایتی، سعید دهقانی، پوریا عیدی پور، سجاد عبداللهی، محمد کاووسی تکاب، فرید محبی، حامد بهاری هشکوایی، محمدرضا رضازاده ماسوله، مهدی صادقی، حسن رومیانی، محمد پیریائی، بهرام اتحاد، عبدالغنی سامری، ابوذر نظامی، سیدجواد حیدری، علیرضا نجفی فر، علی حیدریه کهن،  بهرام پوریایی،  یاور افشاری، میلاد عروی، مسلم علیزاده نودهی،  عبدالکریم بشارتی پور، امید ضیایی، ایوب مظفری عبدگاه، احسان فرجی و ساقی فعال.