به گزارش خزر، صبح امروز مراسم بزرگداشت روز رشت به مناسبت ثبت شهر رشت به عنوان مرکز استان گیلان در سالن نیروی انتظامی برگزار شد. این مراسم که با حضور استاندار گیلان،فرماندار رشت،رییس مجمع نمایندگان استان و جمعی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، شهردار و رئیس و اعضای شورای شهر رشت، جمعی‌ از […]

به گزارش خزر، صبح امروز مراسم بزرگداشت روز رشت به مناسبت ثبت شهر رشت به عنوان مرکز استان گیلان در سالن نیروی انتظامی برگزار شد. این مراسم که با حضور استاندار گیلان،فرماندار رشت،رییس مجمع نمایندگان استان و جمعی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، شهردار و رئیس و اعضای شورای شهر رشت، جمعی‌ از فرهیختگان و چهره‌های سرشناس رشت و میهمانان خارجی‌ برگزار شد با اجرای موسیقی محلی گروه گیله اوخان و پرواز همای خواننده مطرح گیلانی و همچنین برنامه های فرهنگی و هنری و تقدیر از چهره های ماندگار شهر به عمل آمد. (گزارش تصویری)

http://uupload.ir/files/z4w4_0_(11).jpg

محمد حسن عاقل منش رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت در ابتدای مراسم با جملاتی گیلکی خوش امدگوئی خود را خطاب به مهمانان داخلی و خارجی ابراز کرد. وی در ادامه با اشاره به مرکز اعلام شدن رشت گفت: این شهر از زمان صفویه به عنوان مرکز استان انتخاب شده است و سال ها مرکز معاملات تجاری منطقه بوده است. وی همچنین از تیم کارشناسی انتخاب روز رشت در ۱۲ دی‌ تشکر کرد و اذعان داشت: این انتخاب پیام انسجام و همبستگی‌ داشت و رشت در این روز دیده شد. فارغ از از برخورد سلیقگی و شخصی‌ انتخاب این روز ،یک پیام واضح و آشکار داشت و آن همدلی است. وی در پایان گفت: روح انتخاب ۱۲ دی‌ به عنوان روز رشت روح همبستگی‌ و وفاق مردمی.قدردانی از مفاخر رشت، قدرت شرف شهر و شهروندان رشت است.

تنها شهر خلاق خوراک حلال دنیا هستیم/ با کار مداوم به جای اولین ها می توانیم بهترین باشیم

http://uupload.ir/files/08oo_0_(16).jpg

در ادامه شهردار رشت نصرتی با ایرادِ سخنانی با اشاره به حاج میرزا رفیع اولین شهردار رشت و قدردانی از زحمات وی ابراز داشت: رشت بنابر شواهد تاریخی همیشه شهر اولین ها بود و این اولین‌ها برای ما بسیار ارزشمند است . این که صاحب اصالت و هویت باشیم و به یک جایگاه پر افتخار از گذشتگان ببالیم بسیار دارای اهمیت می باشد و بار مسئولیت ما را چندین برابر می‌کند.

دکتر نصرتی در ادامه خاطرنشان کرد: در این روز که به ندرت تکرار خواهد شد گرد هم آمده ایم که برای حل آینده چه می توان می‌توان کرد. ما در گذشته سال ۵۵ به عنوان ۵ شهر دارای زیر ساخت محسوب می شدیم، و در سال ۱۳۱۰ به عنوانه ۱۰ استان برتر کشور معرفی‌ شده بودیم، شهری که ۴۵۷ سال پیش در دوران صفوی مرکزیت گیلان را با توجه به موقعیتش دارا بود امروز در آمار رسمی‌ در زیرساخت در جایگاه ۲۶ است . وی ادامه داد: ما باید ضمن افتخار به گذشته درباره شرایط امروزمان و آینده سخن بگوئیم تا با این تسهیلات و موقعیت به آسیب‌شناسی و موقعیت سنجی بپردازیم.

http://uupload.ir/files/5pce_0_(17).jpg

شهردار رشت افزود: شکوفایی رشت با اتّحاد و همدلی میسر خواهد شد تا به سوی اهداف و اعتلای والای شهر رشت پیش برویم. وی خاطرنشان کرد: برای ورود سرمایه گذار در رشت هم بهانه‌های زیادی و هم محبت‌های الهی متعددی وجود دارد،باید برای جذب این سرمایه گذاران همه توان خود را به کار ببندیم. در این زمینه اتحاد بسیار خوبی‌ در رشت بین نمایندگان استاندار، اعضای شورا و شهرداری وجود دارد ک باید به نحوه احسنت از آن بهره جست.
نصرتی افزود: ساله ۲۰۱۵ شهر رشت به عنوان شهر خلاق در شبکه شهرهای یونسکو جز ۲۵ شهر در زمینهٔ خوراک شناسی‌ معرفی‌ شده است و این یکی‌ از بهترین فرصت های شهر رشت است که می توانیم فرصتی برای تمام گردشگران شمال کشور حداقل برای صرف غذا ایجاد کنیم. وی در ادامه گفت: اکنون با تلاشهای متعدد توانستیم امتیاز دیگری نیز کسب کنیم و آن کسب مجوز برند شهر حلال است که با توجه به این که در بین تمام ۲۵ شهر خلاق غذای دنیا از این موهبت برخوردار هستیم می توانیم از آن بهره برداری و ثبت کنیم.

شهردار رشت در ادامه گفت: با یک سال کار مداوم و جدی می‌توان جای صحبت از اولین‌ها بودن از بهترین‌ بودن سخن گفت در این زمینه همه باید مسئول باشیم و شهر را در کنار هم اداره کنیم.

وی با اشاره به اغاز به کار اتاق شکوفایی در هفتهٔ گذشته ادامه داد: شهردار بدون حمایت شورا و استاندار و شهروندان قدرت کافی‌ برای گردانندگی شهر و به ثمر رساندن والای اعتلای شهر رشت نخواهد داشت.

انتقاد پرواز همای به فارسی صحبت کردن سخنرانان

http://uupload.ir/files/bx7z_0_(23).jpg

پرواز همای خواننده مطرح گیلانی نیز در این مراسم نیز با ایراد سخنانی به گویش گیلکی این روز را تبریک گفت و با اشاره ی طنز امیزی به فارسی سخن گفتن سخنرانان در روز رشت انتقاد کرد و ادامه داد ثبت این روز به نام رشت و حضور من در این برنامه بسیار سبب افتخار است.

هم پیمان شدیم که این شهر را در بهترین جایگاه قرار دهیم

http://uupload.ir/files/e3u1_0_(27).jpg

در ادامه امیرحسین علوی رئیس شورای شهر رشت با ابراز خوشحالی‌ از ثبت روز رشت در این تاریخ توسط شورای شهر دوره چهارم گفت: ادامه داد با توجه به مجالس بسیاری که حضور داشته‌ام فرصت را غنیمت می‌شمارم و بنا بر این دارم که صحبت کوتاه کنم و زمان به عمل مغتنم بشمارم.

وی با اشاره به توقعات و تقاضاهای گاه و بی‌ گاه اخیر مردم رشت گفت: عمل به این تقاضاها در این بزنگاه حساس کنونی باعث تلنگر و گوشزد و ایجاد همت و همیت بیشتری برای همه ما در اجرای امور و در حوزه عمل است. وی افزود: ما نمایندگان مردم در شورای شهر هم پیمان شدیم که این شهر را در بهترین جایگاه قرار دهیم و مردم این مهم را احساس کنند و این امر با مشارکت و همکاری مردم و مسئولین میسر میشود و چیزی که امروز بیشتر به آن نیازمندیم خلاقیت،تفکر نو و فرصت طلبی در احقاق این امور است.

بررسی طرح های عمرانی در مجلس برای رشت

http://uupload.ir/files/thzo_0_(40).jpg

دکتر محمد حسین قربانی نماینده مردم آستانه و رئیس مجمع نمایندگان استان نیز با ایراد سخنانی با تبریک روز رشت ابراز داشت: استفاده و به کار گیری دانشگاهیان و نخبگان جوان گیلان در راستای‌ رسیدن به جایگاه بهتر شهر رشت به عنوان کلانشهر که با ۶.۵ میلیون گردشگر در سال یکی‌ مقاصد مهم گردشگری مهم شمال کشور است،از اهمیت بالایی برخوردار است. وی در ادامه گفت: طرحهای عمرانی و زیر ساختی شهری مختلفی‌ در دست بررسی است که از جمله می توان به اجرای طرح قطار شهری و بین شهری که به کمیسیون تلفیق مجلس ارائه شده است و امیدواریم با تأیید این طرح ها بتوانیم به مجلس ارائه دهیم.

در تاریخ و گذشته نمانیم/ باید صدای مردم را شنید/ باید به پای حرف معترضان و جوانان و مردم نشست

http://uupload.ir/files/4hcq_0_(42).jpg

دکتر مصطفی سالاری استاندار گیلان نیز در این مراسم گفت: شهر رشت را به عنوان اولین ها می شناسند که بسیاری از افتخارات را در کارنامه دارد که پر واضح است اما بهتر است بیشتر رو به جلو صحبت کنیم و به سازندگی و افتخار آفرینی آیندگان چشم داشته باشیم و در تاریخ و گذشته نمانیم. وی ادامه داد: مهمتر از همهٔ این شاخصها فرهنگ و تمدن رشت است که با وجود مردمانی متمدن و با تاریخی‌ سرشار از فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی در خصیصه مردمان این شهر ثبت شده است.

وی همچنین خطاب به مردم گیلان و رشت و جوانان گفت: به شخصه این روزها شاهد انجام خیلی‌ کارهای صورت گرفته هستم و در راستای ابراز مشکلات و اعتراضات فرهنگی انتظاراتی مطرح می شود. این انتظارات به طوریست که مسئولان به تنهایی از پس حل آن بر نمی آیند و همگی‌ باید در راستای این مهم تلاش کنیم.

سالاری خاطرنشان کرد: همهٔ سه قوّه و همهٔ حقوق بگیران،ورزشکاران و هنرمندان و همگی مسئول به تحقق رسیدن آرمان ها و اجراء مسئولیت های معوقه خود هستیم.اگر جایی‌ کوتاهی‌ کردیم نباید به پای انقلاب گذشته شود.کوتاهی‌ و خطای منِ استاندار نباید به پای کس دیگری گذاشته شود و باید این فضای انتقادی پایه گذاری شده و شکوه و عظمت کاذب برخی‌ افراد باید از میان برود.

وی ادامه داد: اگر کسی‌ انتقاد کرد مبنی بر از بین رفتن شکوه و عظمت ما نیست،ما مسئولین باید در بین مردم و پاسخگوی مردم باشیم.باید در اتاقمان برای دسترسی‌ راحت مردم و پاسخگویی ما همیشه باز باشد.درست عمل کردن ما باعث افتخار ملت و نزدیکی‌ مردم و جوانان به انقلاب است و بد عمل کردن مسئولین باعث خدشه وارد شدن به بدنهٔ این انقلاب است.

استاندار گیلان ادامه داد: در سالهای اولیه انقلاب همین جوانان به جنگ رفتند و انقلاب را هدایت کردند و پست‌های کلیدی داشته اند و هم اکنون نیز باید از جوانان استفاده شود. من همهٔ جوانان را انقلابی میبینم و نباید در انقلابی بودنِ افراد و جوانان سلیقه‌ای برخورد کرد و تاکید دارم که نباید با این برخوردهای سلیقه‌ای تکدر خاطر ایجاد کرد. وی افزود: تفکیک کردن و خودی و غیرخودی کردن باعث بروز مشکلات عدیده در بین مردم و ایجاد شکاف در جامعه خواهد شد.صاحب کار ما مردم هستند و ما حقوق بگیر مردمیم.اعتماد نکردن به مردم باعث بی‌ اعتمادی آنان به مسئول است.

http://uupload.ir/files/fcrx_0_(43).jpg

سالاری در ادامه خاطرنشان کرد: بنده از همهٔ رسانه ها و تریبون‌ها که با پول همین مردم هدایت میشوند می‌خواهم که به گلایهٔ مردم خطاب به شخص بنده و دیگر مسئولان پرداخته شود و ما همگی موظفیم به این امر به معروفها عمل کنیم.امر به معروف تنها از سمت دولت و حکومت به مردم نیست و این یک امر دوطرفه است.مشکلات اشتغال و تورم و بیکاری نیز تنها مشکل مردم نیست ! باید به پای حرف معترضان و جوانان و مردم نشست و تمام مشکلاتشان را شنید و برای حل مشکلات برنامه ریزی نمود.بنده به عنوان جوان‌ترین استاندار در کشور توقعاتی از جوانان دارم و میدانم که جوانان نیز حتما توقعاتی از بنده دارند.تمام مسئولین استانی که حقوق بگیر دولت و پول مردم هستند باید به مردم پاسخگو باشند.بسیاری از گلایه مندی های مردم بابت بد عمل کردن مسئولین ذره ذره جمع شده و باعث بروز اعتراضاتی به این شکل خواهد بود.حتی کارشکنی یک نفر هم در بین مسئولین باعث به بیراهه رفتن خواهد شد.

استاندار گیلان اذعان داشت: همهٔ مسئولین باید تلاش بیشتری داشته باشند و نباید صحبت‌ها و نظر مردم را کانالیزه کرد و باید صدای مردم را شنید.ما اگر بخواهیم از منافع ملی‌ محافظت کنیم باید برای مردم خدمت کنیم و بنده به عنوان خدمتگزار مردم این مهم را برای ایشان نمایان خواهم کرد.وظیفه ما در قبال مردم بسیار سنگین است و صیانت از منافع ملی‌ تنها با مشارکت جوانان میسر است.نباید کاری کنیم که جوانان ما مجبور شوند طوری نظرات خود را مطرح کنند که بیگانگان سوء استفاده نمایند.ما خودمان باید مشکلات خود را بین اقشار مختلف مردم حل و‌ فصل کنیم و اجراء این تغییرات به عهده ما مسئولان می باشد.

وی ادامه داد: کشورمان، انقلابمان، استانمان و این شهر و آرمان‌های انقلاب متعلق به تمام مردم به خصوص جوانان است و باید دغدغه مردم را حل کنیم و فضای باز ایجاد کنیم تا نگذاریم از بستر گلایه مندی متمدنانه مردم کسانی‌ سوء استفاده کنند.نگرشهای سیاسی را کنار گذشته و همگی‌ در خدمت رسانی و پاسخگویی به مردم شفاف عمل کنیم. وی در پابان گفت: از مردمی که در چهارچوب قانون اعتراض خود را مطرح کردند و از نیروی انتظامی‌ که کنار مردم بودند و از مردم که دیگران را به آرامش دعوت کردند و مانع از خسارت به اموال عمومی‌ شدند تشکر می‌کنم.

http://uupload.ir/files/snao_0_(45).jpg

در ادامه مراسم لوح تقدیر به مفاخر رشت در زمینه های گوناگون اهدا شد. بر این اساس در حوزه ورزشی به مجید جهانپور مربی فوتبال، و زهرا شجاعی تکواندوکار، آیت‌الله سید مصصطفی رودباری در حوزه روحانیت ،در حوزه قرآنی حافظ کل قرآن حاج محمد فلاح پور و حافظ کل قرآن حاجیه خانم شهربانو قاسمی، حسین وفایی از خیّرین گیلان و هیئت امنای امام زاده قاسم ، میرجعفر ابریشمچی از خیرین گیلانی، ناصر مسعودی در بخش هنر، فرهاد مهرانفر فیلمساز بنام گیلانی ، انوش نصر و نسرین بابائی از بازیگران پیشکسوت، سردار حق بین در حوزه نظامی، دکتر علی رضا نیکویه در حوزه علوم انسانی‌، دکتر مجید اروند در علوم پایه، ،دکتر حسین همتی و دکتر فرنوش فرضی در حوزه علوم پزشکی‌، رضا پور رحیمی از مبتکران نوجوان مخترع و خانواده شهید بابک نوری هریس و برخی دیگر از نخبگان و فرهیختگان گیلانی مورد تقدیر قرار گرفتند.

در انتها نیز نشان گواهینامهٔ شهر حلال به شهردار رشت تقدیم شد.