به گزارش خزر، فراگیری استفاده از گوشی های هوشمند و نفوذ بالای شبکه های اجتماعی در بین مردم سبب شده تا خبر و تصویر اتفاقاتی که به خصوص در حوزه های اجتماعی رخ می دهد، به سرعت دست به دست چرخیده و بعضاً یک اتفاق در سطح محلی به تیتر اول رسانه های کشوری تبدیل […]

به گزارش خزر، فراگیری استفاده از گوشی های هوشمند و نفوذ بالای شبکه های اجتماعی در بین مردم سبب شده تا خبر و تصویر اتفاقاتی که به خصوص در حوزه های اجتماعی رخ می دهد، به سرعت دست به دست چرخیده و بعضاً یک اتفاق در سطح محلی به تیتر اول رسانه های کشوری تبدیل شود. واکنش های فراوان رسانه ای نسبت به سیلی خوردن یک مادر سبزی فروش از دست مامور سد معبر شهرداری فومن نمونه ای از همین دست اتفاقات بود. حالا این تصاویر و فیلم ها، زوایایی از برخورد برخی ماموران سد معبر با مردم را نشان می داد که پیش از این کمتر شناخته شده بود.

 

البته این قبیل برخوردها تنها محدود به این مورد نبود. در آخرین مورد، برخورد بسیار زننده و ضرب و شتم یک دست‌فروش توسط مأمور سد معبر شهرداری موجی از انتقادات را در این خصوص برانگیخت. در رشت هم در همین جمعه دو هفته پیش فیلمی از برخورد افرادی تحت عنوان ماموران سد معبر با یک دستفروش در خیابان مطهری منتشر شد که در آن این افراد اقدام به انتقال اجناس یک دستفروش به پیکان وانت مستقر در محل می کردند. این فیلم البته با تکذیب شهردار منطقه دو رشت روبرو شد. عاطفی در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین گفته بود ماموران شهرداری رشت اصلا در روز جمعه فعالیت نمی کنند و البته پیکان وانت هم ندارند! (اینجا را بخوانید)

 

 

با این حال اخیراً شهردار منطقه دو در اظهاراتی عجیب با بیان اینکه ماموران سد معبر در واقع بسیار مظلوم اند، گفته در سیاه نمایی رسانه‌ای جای مظلوم و ظالم عوض می‌شود. (اینجا را بخوانید) اگرچه با این اظهارات عاطفی، امید چندانی به اصلاح رفتار ماموران سد معبر شهرداری منطقه دو رشت وجود ندارد با این حال باید از شهردار این منطقه پرسید وقتی پدیده زشت حمله به دستفروشان، توهین و مضروب ساختن آنان توسط ده ها دوربین ثبت و در شبکه های اجتماعی پخش می شود، سیاه نمایی رسانه ای دقیقا چه نقشی در این میان دارد؟ برخورد برخی ماموران سد معبر به حدی سیاه است که نیاز به هیچ سیاه نمایی ندارد. اصولا رسانه ها چه پدرکشتگی با مامورین سد معبر دارند که می خواهند در قبال این افراد دست به سیاه نمایی بزنند. حتی تصور اینکه ماموران سد معبر مظلوم باشند و دستفروشان لب خیابان ظالم، خنده دار است!

بی تردید شهردار محترم منطقه دو می بایست به جای متهم کردن رسانه ها به سیاه نمایی، وقت خود را صرف توجیه نمودن نیروهای تحت امر خود در واحد سد معبر بنماید تا خدای نکرده با مردم برخورد ارباب مابانه نداشته باشند. رسانه ها هم بی تردید هیچ نفعی از سیاه نمایی در خصوص برخوردهایی که به اندازه کافی سیاه است، نمی برند. حتی در موردی همین رسانه های سیاه نما!! به انعکاس رفتار مودبانه و انسان دوستانه یکی از ماموران سد معبر در برخورد با یک پیرمرد دستفروش پرداخته و ابراز امیدواری کردند تمام مامورین سد معبر از چنین رفتاری الگو برداری کنند.