به گزارش خزر، اینکه می‌گویند درد را از هر طرف بخوانی درد است، گاهی تنها درد نیست، حجم دردها باهم فرق دارد، گاهی سه کلمه به‌اندازه‌ی یک دنیا حجم دارد، حجمی که آدمی را خفه می‌کند. نمی‌دانم از کجا شروع کنم کلمات می‌آیند و می‌روند. اما میان دفت و آمد انبوه کلمات هر بار به […]

به گزارش خزر، اینکه می‌گویند درد را از هر طرف بخوانی درد است، گاهی تنها درد نیست، حجم دردها باهم فرق دارد، گاهی سه کلمه به‌اندازه‌ی یک دنیا حجم دارد، حجمی که آدمی را خفه می‌کند. نمی‌دانم از کجا شروع کنم کلمات می‌آیند و می‌روند. اما میان دفت و آمد انبوه کلمات هر بار به نجابت مردم استانم به صبرشان به مهمان‌نوازی‌شان و به هر آنچه بسیاری را عاشق این مردم کرده است می‌رسم . باید به بسیاری معرفت مردم گیلان را که بی‌هیچ خاستی از دل برمی‌آید را یادآور شد. همه این حس‌های دلی نسبت به انسان بردل خیلی‌ها نشسته است. مردمی که پیچیده نیستند، ساده عاشق می‌شوند و زندگی می‌کنند عطر برنج و چای را با هیچ کجای دنیا عوض نمی‌کنند.

گاهی همین پیچیده نبودن و رفتارهای دلی مان در بسیاری موارد ما را عقب انداخته است.شاید خیلی جاها این مردم باید پا روی صبرشان می‌گذاشتند و عده‌ای را بیدار کنند و آنان بفهمانند که صحنه تاریخ پیوسته بجاست.

از کاستی‌های استان سرشار از ظرفیتم هر چه بگویم درد است. اما حجم بزرگ‌تری از درد را ساعاتی پیش در فایل تصویری که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد دیدم، فیلمی که نشان از توهین وزیر کشاورزی دولت تدبیر‌‌وامید به یکی از مردم سرزمینم می‌داد. کشاورزی که پوست گلویش را گرفته بود تا وزیر حرفش را گوش دهد، کشاورز زبان بود. اما آقای وزیر به‌جای پاسخ برایش خوردن سبوس تجویز کرد. آقای وزیر، آیا پاسخ کسانی که سال‌ها کشتزارهای امیدشان به‌واسطه بی‌برنامگی کلان در کشور به کشتزارهای رنج تبدیل‌شده است، این است؟این ادبیات و نوع برخورد هیچ مقامی پذیرفته نیست.

آقای حجتی، نمی‌دانم مشاوران شما چه اطلاعاتی در اختیارتان قرار می‌دهند زیرا اگر کمی از رخدادهای جهان و وضعیت فعلی منطقه و کشور اطلاع داشتید، کشاورزان کشور را تقویت و همه‌جانبه از آنان حمایت می‌کردید. شما با رفتارتان کشاورزان را از کشت محصول در زمین‌هایشان ناامید می‌کنید. این امر منجر می‌شود که کاخ‌نشینان پایتخت بیایند و این زمین‌ها را از کشاورزان به‌راحتی خریداری و شروع به ساختمان‌سازی‌های بی‌هدف کنند. زمین‌های زراعی که می‌توانند در آینده بخش قابل‌توجهی از آینده غذایی ایران را در افق ۱۰ ساله کشور تأمین کنند. آقای وزیر تبعات این‌گونه رفتارها نتیجه‌اش چیزی جز رشد فزاینده حاشیه‌نشینی شهری در استان نیست. حاشیه‌ای که برنامه‌ی مشخصی برای آنان صورت‌بندی نشده است.

نمی‌خواهم شما را از توهینی که به مردم گیلان کردید دور کنم، می‌گویم مردم گیلان، چون اکثرشان یا کشاورزند یا کشاورز زاده، بنابراین پرداختن به مطالبات کشاورز گیلانی یعنی پرداختن به توسعه استان گیلان زیرا کشاورزان موتور محرک اقتصادی بازار در گیلان هستند.ای‌کاش با یک عذرخواهی از مردم گیلان، دورانی را که آبستن حوادث آینده است به‌خوبی پشت سر گذاریم و اتفاق‌های خوبی را رقم زنیم. آقای وزیر تاریخ برای ما تکرار شد اما هر دو بار به شکل تراژدیک‌، آقای حجتی ،«ادب مرد به ز دولت اوست» عمل به این جمله اصلاح‌طلب و اصولگرا نمی‌شناسد و همه باید احترام ولی‌نعمت‌هایمان را نگه‌داریم. یقین دارم مردم شریف گیلان در سفر بعدی‌تان بیش‌ازپیش از شما مهمان‌نوازی خواهند کرد، امیدوارم در رسیدگی به مطالبات کشاورزان چهره دست به گلوی کشاورز ما را فراموش نکند. آقای وزیر تکرار می‌کنم: «ادب مرد به ز دولت اوست»

فرهام زاهد / عضو شورای اسلامی کلانشهر رشت