به گزارش خزر، درست پس از گذشت ۸۰ سال از سروده شدن “ققنوس” اولین شعر نو تاریخ ادبیات ایران توسط “نیما یوشیج” در سال ۱۳۱۶، اینک “نخستین کنگره بزرگ شعر نو ایران” از تاریخ ۸ لغایت ۱۱ اسفند سال جاری ( ۱۳۹۶ ) در استان گیلان به‌عنوان میزبان برنامه اصلی و هم‌زمان در تهران، مراکز […]

به گزارش خزر، درست پس از گذشت ۸۰ سال از سروده شدن “ققنوس” اولین شعر نو تاریخ ادبیات ایران توسط “نیما یوشیج” در سال ۱۳۱۶، اینک “نخستین کنگره بزرگ شعر نو ایران” از تاریخ ۸ لغایت ۱۱ اسفند سال جاری ( ۱۳۹۶ ) در استان گیلان به‌عنوان میزبان برنامه اصلی و هم‌زمان در تهران، مراکز استان‌ها و بیش از ۴۰ دانشگاه معتبر کشور ( جمعا در قالب ۸۰ برنامه سراسری ) برگزار خواهد شد.

محمدرضا عبدالملکیان، دبیر این کنگره، اهم اهداف و برنامه‌های این رخداد عظیم را که با همراهی، حمایت و همدلی بیش از ده دانشگاه بزرگ و معتبر کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، خانه هنرمندان ایران، سازمان صداوسیما، شورای اسلامی شهر تهران، برخی از ناشران معتبر، برخی از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های سراسری کشور صورت می‌پذیرد و به یک معنا، آن را می‌توان بزرگترین و مهم‌ترین رویداد فرهنگی – ادبی در طی این ۸۰ سال قلمداد و ازاین‌قرار مطرح کرد:

اهداف:

۱ – گفتگو و تعامل مستمر با دستگاه‌های فرهنگی کشور به‌منظور فراهم آوردن فضای مناسب، برای رشد و بالندگی همه‌ی استعدادهای عرصه‌ی شعر

۲ – ایجاد شرایط مساعد، برای همراهی و همدلی همه‌ی شاعران اثرگذار و استعدادهای شعر کشور ، به‌منظور همگامی و همکاری مشترک ( فارغ از علاقه‌مندی خاص به قالب‌های کلاسیک و نو) در جهت رشد عمومی شعر امروز ایران.

۳ – تعامل مستمر با مدیران رتبه اول فرهنگی، به‌منظور توجه به سطح دانش و آگاهی فرهنگی – ادبی گزینه‌هایی که قرار است در سطوح مدیریت‌های میانی فرهنگی ، عهده‌دار مسئولیت شوند.

۴ – تلاش برای توقف و کنار گذاشتن “برنامه‌های غیر مثمر” فرهنگی – ادبی ،”باری‌به‌هرجهت” و “فاقد چشم‌انداز مشخص و هدف‌گذاری تعریف‌شده” که به شکلی موروثی ، اجرای آن‌ها در دستگاه‌های فرهنگی بخش دولتی و بخش برخوردار از بودجه عمومی ادامه دارد !

به‌عنوان نمونه می‌توان به رواج حیرت‌انگیز تفکر بسیار زیان‌بار “مسابقه محوری!” یعنی برگزاری مسابقات شعر به بهانه‌های گوناگون اشاره کرد که حاصل آن صرفا، پرورش طیف گسترده‌ای از ” شاعران مسابقه‌ای ” و ” جایزه‌بگیر ! ” در طی سال های اخیر بوده است !

۵ -تلاش مستمر برای احیای ” شان شاعران ” ، بالندگی صفت ارزشمند ” وارستگی ” و تثبیت جایگاه فرهنگی عموم آنان است .

۶ – کوشش در جهت شکل‌گیری و تثبیت این باور که شاعران و مدیران فرهنگی ، هیچ‌کدام رئیس دیگری محسوب نمی شوند ، بلکه ارتباط و تعامل مستمر این دو شخصیت ، صرفا برمبنای احترام متقابل و با هدف رشد و بالندگی هنر شعر ، دارای معنای واقعی است .

۷ -کوشش لازم برای ورود شایسته ی جریان شعر نو و حضور بایسته ی شاعران این ساحت به عرصه‌ی فعالیت دستگاه‌های فرهنگی و دانشگاه های سراسر کشور .

۸- تاکید و توجه لازم به حضور و نقش فزاینده ی فضای مجازی در حیطه شعر و ادبیات ، و ضرورت بهره مندی از این امکان گسترده در جهت هدایت بهتر آن ، به‌منظور همراهی و همنوائی آن ، با جریان شعر امروز ایران .

۹- کوشش در جهت شکل‌گیری و ساماندهی یک تشکل سراسری ( صرفا فرهنگی – ادبی ) برای حدود ۳۰ هزار شاعر شناخته شده و صاحب کتاب کشور .

۱۰- تلاش لازم به‌منظور مطرح کردن شعر امروز و حضور شاعران برجسته و واجد شرایط ایران در جشنواره ها و مجامع جهانی و بین المللی شعر ‌‌، بر مبنای ضوابط و معیار های مشخص و تعریف‌شده .

۱۱-کوشش برای کمرنگ کردن سایه ی تفکر حزبی و مرزبندی های جناحی از عرصه‌ی فعالیت های فرهنگی – ادبی .

۱۲- تلاش برای تدوین و اعمال ضوابط روشن در توزیع امکانات و امتیازهای متعارف در بین شاعران کشور و حذف تصمیم های رابطه ای ، دلبخواهی و سفارشی .

۱۳- تاکید مستمر بر موضوع پاسخگو بودن مدیران و مسئولان فرهنگی ، بر مبنای نتایج ارزیابی عملکرد آنان .

۱۴-تعامل مستمر با دستگاه ها و مدیران بالا دست ، به‌منظور هدایت کمک های متعارف و مالی آنان به مراکز و مو سسات فرهنگی

برنامه‌ها:

۱ – تلاش برای حضور و همراهی همه شاعران برجسته و جریآن‌های گوناگون شعر نو ایران در این کنگره ، فارغ از گرایش های فکری و مرزبندی های جناحی

۲ – اولویت مباحث نظری نسبت به موضوع شعرخوانی و بررسی ابعاد و اجزای گوناگون شاخه های شعر نو ، توسط صاحب نظران و استادان ادبیات دانشگاه های کشور

۳- بررسی اثرگذاری متقابل قالب‌های شعر کلاسیک و شعر نو بر یکدیگر و نقش این اثر گذاری در بالنکدگی هرچه بیشتر جریان شعر امروز ایران

۴ – کند و کاو جدی در موضوع آسیب شناسی شعر امروز ایران .

۵ – ارائه ی سخنرانی های کاربردی و میزگردهای کارشناسی در موضوع شعر امروز ایران .

۶ – تدوین ، انتشار و ارائه کتاب نفیس شعر نو ایران در قالب معرفی ۸۰ شاعر بزرگ این قالب از نیما تا امروز

۷ – تدوین ، انتشار و ارائه کتاب مرجع شعر امروز ایران با استفاده از آثار ارسالی و نمونه شعر های موفق شاعران این قالب در دوره ی معاصر

۸ – تدوین ، انتشار و ارائه کتاب گزیده مقالات کنگره

۹ – تدوین ، انتشار و ارائه کتاب ۸۰ سال شعر نو گیلان

۱۰ – برگزاری ۸۰ نمایشگاه تصویر و شعر از شاعران تاثیر گذار شعر نو ( از نیما تا اکنون ) در همه‌ی مراکز استان‌ها و دانشگاه های معتبر کشور .

۱۱ – بررسی چگونگی بهره مندی از فرصت فضای مجازی در جهت رشد و بالندگی هرچه بیشتر شعر امروز ایران .

۱۲ – استفاده از بهترین مقالات و شعرهای ارسال شده در تدوین و انتشار کتاب های مرجع کنگره و دعوت برخی از صاحبان آثار برتر برای حضور و ارائه صحنه ای گزیده ای شعر ها و بویژه مقالات در جلسات عمومی کنگره .

۱۳ – دعوت از شاعران شاخص شعر نو و چهره های شناخته شده و صاحب نظر دانشگاهی برای حضور در کنگره .

۱۴ – نظر خواهی از شرکت کنندگان به منظور تبیین و تعیین محورهای برنامه کنگره که قرار است از این پس ، به صورت برنامه‌های دوسالانه ( هر نوبت در یکی از استان‌ها ) برگزار شود .

۱۵ – بررسی کلیات موضوع شکل‌گیری و ساماندهی ، یک تشکل سراسری ( صرفا فرهنگی – ادبی ) برای ۳۰ هزار شاعر شناخته شده و صاحب کتاب کشور .