به گزارش خزر و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، حجه الاسلام محمد ساجدی دیروز(سه شنبه14آذر) با حضور در اداره کل کتابخانه های عمومی استان با هادی نوریمدیرکلکتابخانههایعمومیاستان دیدار و گفتگو کرد. هادی نوری در این دیدار یکی از مهمترین دستاوردهای مطالعه و خواندن کتاب را رشد آگاهی های اجتماعی […]

به گزارش خزر و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، حجه الاسلام محمد ساجدی دیروز(سه شنبه14آذر) با حضور در اداره کل کتابخانه های عمومی استان با هادی نوریمدیرکلکتابخانههایعمومیاستان دیدار و گفتگو کرد.

هادی نوری در این دیدار یکی از مهمترین دستاوردهای مطالعه و خواندن کتاب را رشد آگاهی های اجتماعی دانست و گفت کتاب وسیله ای برای تجلی اندیشه هاست و چنانچه این مهم در جامعه ترویج نشود چه بسا بسیاری از ناهنجاری ها چه در فضای واقعی و چه در فضای مجازی گسترش خوهاد یافت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان یکی از مهمترین مصادیق این مسئله را رشد موزون زیرساخت ها و اختصاص اعتبارات در کنار فرهنگ سازی مناسب گفتمان کتابخوانی و استفاده از ابزار نوظهور در فضای مجازی برشمرد و خاطرنشان کرد: امروز نیازمند توجه جدی تری به مسئله فرهنگسازی در همه زمینه ها هستیم.

http://gilanpl.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=73f69278-0676-4498-b7a3-5c48bbdb191d

وی همچنین شرایط اجتماعی امروز استان گیلان را متفاوت از دهه های قبل دانست و گفت: توسعه فرهنگی استان گیلان در سالهای گذشته بر مبنای اختصاص منابع و امکانات به بخش ها و روستاها به منظور جلوگیری از مهاجرت ایشان به شهرها بوده و امروز شاهد این هستیم که بسیاری از مراکز فرهنگی مناسب در این بخش ها موجود است و مراکز شهرستان ها از این فضاهای فرهنگی بی بهره اند.

نوری همچنین خاطرنشان کرد یکی از اولویت های اصلی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایجاد و توسعه کتابخانه های عمومی در مراکز شهرستان ها برای استفاده علاقمندان به کتاب و کتابخوانی است و در این حوزه اقدامات مناسبی در حال انجام است.

هادی نوری در این دیدار با اشاره به ضرورت مهیا کردن زمینه های حضور افراد شایسته در عرصه های اجرایی، وضعیت موجود در برخی حوزه ها را پر سنگلاخ عنوان کرد و گفت اگر وضع مطلوب می خواهیم باید خود را آماده پرداخت هزینه های آن بکنیم. نوری با بیان اینکه راه توسعه گیلان طول و دراز است عنوان کرد گیلان توسعه یافته ینازمند اتخاذ تصمیمات سخت است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در پایان یکی از مهمترین اقدامات کتابخانه های عمومی استان را برگزاری نشست های ویژه کتاب خوان برای اقشار مختلف مردم عنوان و برگزاری نشست کتاب خوان مدیران را در جهت ایجاد دغدغه فرهنگ مطالعه در ایشان دانست.

http://gilanpl.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=d03681f3-4ea4-4915-88a4-59ffe1d7fb93

ساجدی:مسئولین استانی با مجموعه کتابخانه های عمومی همکاری کنند

امام جمعه آستانه اشرفیه نیز در این دیدار با ابراز خوشبینی به حضور فردی از جامعه علمی کشور و استان در مجموعه فرهنگی کتابخانه های عمومی آن را موجب حرکت متوازن مجموعه در همه زمینه ها عنوان و خواستار مساعدت همه مسئولین با این نهاد فرهنگی موثر شد.

حجه الاسلام محمد ساجدی بر ضرورت استفاده از ظرفیت های مسئولین کشوری برای اختصاص منابع و امکانات به مجموعه کتابخانه های عمومی استان اشاره کرد و آن را لازمه توسعه زیرساخت ها در این حوزه برشمرد. وی همچنین دعوت از خیرین برای رفع مشکلات کتابخانه ها را از دیگر ظرفیت های موجود در استان برشمرد و گفت: هدایت خیرین پرشماری که در استان گیلان منشا خدمات ارزنده بسیاری هستند به سمت و سوی کتابخانه های عمومی امری واجب است.

این مدرس دانشگاه همچنین ایجاد تعادل در اندیشه ورزی و عملگرایی توسط مدیران را مهم ارزیابی کرد و گفت: نهاد کتابخانه های عمومی بخوبی این موضوع را درک و به انجام می رساند اما در بسیاری از حوزه ها با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم و این امر در حاشیه فعالیت های مدیران قرار دارد.

امام جمعه استانه اشرفیه در پایان به زمینه های مساعد توسعه فرهنگ کتابخوانی در شهرستان آستانه اشرفیه نیز اشاره کرد و از مسئولین شهرستانی و استانی خواست به توسعه فرهنگی این شهرستان توجه بیشتری داشته باشند.