به گزارش خزر، سید‌امیر مصباح ظهر امروز در نشست خبری به‌مناسبت برگزاری جشنواره هفت در سالن اجتماعات اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اظهار داشت: هنرمندان باید در تولید آثار خود خلاقیت به خرج دهند و در این مسیر با ریسک‌پذیری بیشتری پیش بروند. ( گزارش تصویری ) معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد […]

به گزارش خزر، سید‌امیر مصباح ظهر امروز در نشست خبری به‌مناسبت برگزاری جشنواره هفت در سالن اجتماعات اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اظهار داشت: هنرمندان باید در تولید آثار خود خلاقیت به خرج دهند و در این مسیر با ریسک‌پذیری بیشتری پیش بروند. ( گزارش تصویری )

معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان برگزاری چنین جشنواره‌هایی را مهم خواند و ابراز داشت: این مقطع در حقیقت نطفه و شروع کار است و از هنرمندان انتظار می‌رود با تولید آثار خوب و با کیفیت به ادامه موثر این روند کمک کنند.

مصباح با برحذر داشتن هنرمندان از کپی برداری عنوان کرد: اگر در پی این هستیم که برگزاری چنین جشنواره‌هایی خروجی مطلوبی داشته باشد باید به تولید آثار خوب و با کیفیت اهتمام ویژه‌تری داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: زمینه‌های هنرهای نمایشی مانند کمدی و استند آپ کمدی همواره در طول تاریخ در فرهنگ اصیل گیلان وجود داشته و هنرمندان نیز به‌خوبی از این روش‌ها بهره گرفته‌اند.

فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در این نشست با تبریک میلاد حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) گفت: در جهان امروز همه کارها باید دارای مشخصه ایی باشد که در نخستین گام باید تاثیر جامعه شناختی و بوم شناختی داشته باشد.

وی با بیان اینکه باید مشکلات را شناسایی و با زبان لطیف هنر ارائه دهیم تا در جهان کارگشا باشد تصریح کرد: همگانی کردن هنر دومین اصل مهم است و مراکز دولتی نباید به عنوان کارگزار کارهای هنری عمل کنند بلکه باید راهبرد داشته و نظارت کنند، هنری پایا خواهد بود که در بطن جامعه بوده و مردمی باشد.

فاضلی با تصریح اینکه در هنر چگونه گفتن مهم است تاکید کرد: دخالت در تولید هنر امکانپذیر نیست و نباید بعد فرمایشی باشد.

وی با اشاره به برگزاری پنجمین جشنواره هنری هفت اظهار کرد: این جشنواره از سال ۹۲ آغاز شده و امسال در دو بازه زمانی و طی هشت روز برگزار می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه این جشنواره شامل موضوعات مختلف است افزود: وحشت، ازدواج، عصبانیت، شوک، تنش درونی، محیط زیست، موبایل، مصرف کالای ایرانی، انتقاد، کتابخوانی از جمله موضوعات است.

وی با اشاره به موضوع انتقاد در جشنواره تاکید کرد: نقد بیان کاستی ها و قوت هاست و زبان مخصوص خود را دارد اگر انتقاد پذیر نباشیم به روزمرگی خواهیم افتاد.

فاضلی با تصریح اینکه ارزش هنر این است که ما را به سمت دنیای آرمانی حرکت می دهد گفت: شاهنامه شناسنامه ملی ماست و خرد جمعی در طول تاریخ شناسنامه ملی ما را که برخواسته از افسانه ها، اسطوره ها و داستان های ماست، شاهنامه معرفی می کند.

وی تاکید کرد: باید داستان های کهن ایرانی را به تصویر بکشیم تا بتوانیم با الگوهای امروز کودکان چون شرک و غیره مقابله کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه هنر زبان مردم است و باید با هنر به وقایع توان ببخشیم اذعان کرد: اگر امروز موسیقی ما پایدار مانده چون هوش ایرانی ردیف های موسیقی را در زبان تعذیه حفظ کردند و این هوشمندی در عرصه های مختلف بوده است.

وی با تاکید بر اینکه باید زیرساخت های هنری را در استان فراهم کنیم افزود: یکی از معضلات ما عدم وجود فصای لازم برای بازنمایی گروه های هنری است و اگر تالار مرکزی افتتاح شود این مشکل حل می شود.

فاضلی خاطرنشان کرد: مشکلات استان را رصد و در زبان هنر بیان کنیم زیرا جز با زبان هنر بیان این آسیب ها درمانی ندارد و جز با مردمی کردن این هنر نمی توان مردم را از این آسیب ها مصون کرد.

دبیر پنجمین جشنواره هفت نیز در این نشست گفت: در جشنواره امسال در بخش تصویری و نمایشی مجموعاً بیش از 90 اثر به دبیرخانه ارسال شد که بیشتر این آثار، تولیدات استانی بود و چند اثر در بخش فیلم کوتاه نیز از خارج استان در آن شرکت کردند.

علی حلوی به برگزاری این جشنواره در سال‌های قبل اشاره کرد و افزود: در نخستین دوره برگزاری، این جشنواره به‌مدت 5 روز اجرا شد که در سال گذشته این زمان به 7 روز رسید و امسال نیز در دو بخش و طی 8 روز برگزار می‌شود.

وی آثار بخش کودک را در جشنواره امسال برشمرد و افزود: در آثار کودک و نوجوان که شامل بخش‌های صحنه‌ای و سینمایی است، امسال سه اثر تصویری بلند و 12 اثر سینمایی اکران می‌شود که با الهام گرفتن از موضوعات روز جامعه با زبان طنز به بیان آن‌ها می‌پردازند.