به گزارش خزر و به نقل از فارس، حسن روحانی رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم به منظور بررسی عملکرد 100 روزه دولت دوازدهم،‌گفت: به تمام مردم ایران شب بخیر می‌گویم به خصوص به مردم قهرمان استان کرمانشاه که این ایام غم‌دار مصیبت و حادثه دردناکی هستند که در سایه زلزله برای آنها به وجود […]

به گزارش خزر و به نقل از فارس، حسن روحانی رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم به منظور بررسی عملکرد 100 روزه دولت دوازدهم،‌گفت: به تمام مردم ایران شب بخیر می‌گویم به خصوص به مردم قهرمان استان کرمانشاه که این ایام غم‌دار مصیبت و حادثه دردناکی هستند که در سایه زلزله برای آنها به وجود آمد.

وی با ابراز تقاضای رضوان رحمت برای همه درگذشتگان این حادثه خاطرنشان کرد: امیدواریم دولت و مردم در کنار همدیگر بتوانند به این مردم مرزدار عزیز کمک کنند تا از این گذر سخت بتوانند عبور کنند من می‌خواهم در اینجا تشکر کنم از همه آنهایی که در این 15 روز دست‌اندرکاران اعم از خود مردم کرمانشاه، نیروهای دولتی، نیروهای مسلح و همه آنهایی که به یک نحو در این حادثه غمبار به این مردم عزیز یاری رساندند.

رئیس‌جمهور بیان داشت:‌ ما زلزله 7.3 ریشتری در کشور در سال‌ها و دهه‌های اخیر نداشته‌ایم زلزله بسیار شدید بود و شب این زلزله واقع شد که کار را سخت‌تر می‌کند. وقتی زلزله می‌آید برق، آب و گاز و همچنین راه‌های ارتباطی با مشکلات فراوانی مواجه می‌شود.

روحانی اضافه کرد: در عین حال خود مردم به همدیگر خیلی یاری کردند و نجات‌گران و امدادگران اقدامات بسیار ارزنده‌ای را انجام دادند.

روحانی همچنین گفت: مجموعه خدمات ۱۰۰ روزه دولت در یک جلد کتاب در سایت دولت بارگزاری شده است.

رئیس جمهور اظهار داشت: حدود دو هزار و هفتصد نفر از لحظه وقوع زلزله تا فردا ظهر از زیر آوار نجات یافتند و بیش از 7 هزار مصدوم به بیمارستان منتقل شد.

روحانی با اشاره به سفر خود در روز دوم زلزله به کرمانشاه گفت: مردم دلاور عزیر سرپل ذهاب را زیارت کردم و روحیه خوبی داشتند علی رغم اینکه مصیبت سنگینی دیده بودند.

وی با بیان اینکه آنچه که مردم زلزله زده از مسئولین می‌خواستند درخواست به حقی بود تصریح کرد: بیشتر مسئله آب آشامیدنی و چادر مطرح بود که به سرعت نیازهای اولیه به آنان رسید.

روحانی ادامه داد: به بیمارستان کرمانشاه که رفتم، همه پرسنل 48 ساعت بود که نخوابیده بودند. 300 عمل جراحی انجام گرفته بود و مجموعاً در 48 ساعت اول 1550 عمل جراحی انجام گرفته بود. وزارت کشور، ستاد بحران همگی خوب فعالیت کردند. هلال احمر بسیار فعال بودند. البته هنوز مشکلات فراوان است ولی من فکر می‌کنم که خوب است که صداو سیما خدمات دولت و مردم را به مقایسه با کشورهای دیگر مقایسه کند؛حتی با کشورهای اروپایی و آمریکایی.

مردم نقص دولت را به خوبی جبران کردند

وی با بیان اینکه از حوادث قبلی نیز کمک رسانی بهتر بود خاطرنشان کرد: بنده از نزدیک در جریان حادثه رودبار و منجیل و بم بودم و کمک رسانی اینبار از طرف مردم و دولت بهتر بود. مردم نقص دولت را به خوبی جبران کردند.

رئیس جمهور ادامه داد: نیروهای مسلح اعم از سپاه و ارتش و بسیج خوب عمل کردند. از مراحل اولیه عبور کرده‌ایم. در زمینه اسکان موقت هستیم که حالا مردم بخواهند جایی را در نزدیکی های خودشان اجاره کنند و دولت هزینه آن را بدهد. کانکس به سرعت در حال ساخته شدن است. از همه جاهایی که که امکان تهیه کانکس بوده در حال تهیه هستیم.

وی با بیان اینکه برای اولین بار، همه بودجه لازمی که باید دولت پرداخت کند را بلافاصله بعد از وقوع زلزله در جلسه هیئت دولت تصویب کردیم اظهار داشت: 50 درصد وجوه تصویبی را در اختیار ارگان هایی که در حال خدمت رسانی هستند قرار داده ایم.

رئیس جمهور در ادامه با تبریک میلاد پیامبر اسلام و آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج)اظهار داشت: امیدوارم در 100 روزی که گذشته توانسته باشیم آن خدمتی که وعده داده بودیم را ارائه کرده باشیم.

مجموعه خدمات 100 روز اوّل دولت دوازدهم در یک کتاب گردآوری شده است

وی از گردآوری مجموعه خدمات 100 روز اوّل دولت دوازدهم در یک کتاب خبر داد و تصریح کرد: این کتاب در سایت دولت قرار دارد و مردم می‌توانند آن را ملاحظه کنند.

روحانی افزود: برنامه ریزی‌های اساسی برای سال 96 و برنامه های کلی برای 4 سال دولت، در این 100 روز تدوین شده؛ بودجه در حال تصویب است و در بودجه امسال، شواهد تحول مثبتی خواهیم بود.

روحانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در مورد منابع حاصل برای برطرف کردن فقر مطلق از کجا است، خاطرنشان کرد: اساس این برنامه که ما فقر را در کشور مرتفع کنیم ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال است.

وی افزود: ما در طول برنامه دولت یازدهم هم به کمیته امداد و هم به بهزیستی کمک کردیم تا بتوانند افراد را از زیر پوشش خارج کنیم و در این راستا ۵ هزار میلیارد اعتبار در اختیار کمیته امداد قرار دادیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما ضمن اینکه افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را خودکفا می‌کنیم که این امر از طریق رونق اقتصادی و اشتغال امکانپذیر است اما همواره در کشور عده‌ای هستند نیازمند کمک هستند. اساس این کمک برمبنای این است که ما بتوانیم از طریق درآمدهای بیشتر این معضلی که در جامعه است را جبران کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: این درآمدها از طریق فعالیت‌های اقتصادی، فعالیت‌های مالیاتی یا سایر درآمدهایی که دولت خواهد داشت درآمدهای دولت در حال افزایش است. یعنی درآمدهای ما در امسال نسبت به سال گذشته افزایش داشته اما مخارج ما هم افزایش داشته است.

وی افزود: ما وقتی بحث سرمایه‌گذاری و استفاده از ظرفیت‌های مختلف کشور را مطرح می‌کنیم در واقع بخشی از درآمد دولت و خزانه به این کار اختصاص پیدا می‌کند.

مبنای کار ما این نیست که یارانه نقدی را افزایش دهیم

رئیس جمهور اظهار داشت: مبنای کار ما این نیست که یارانه نقدی را افزایش دهیم البته ما در این دولت یارانه را در بخش‌های مختلف افزایش دادیم اما نه به صورت نقدی به شکلی که ماهانه به مردم پرداخت شود.

روحانی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در بخش کشاورزی در طول چهار سال دولت گذشته پول خرید تضمینی گندم را به حدود دو برابر افزایش دادیم که این کمک به کشاورزان کشور است. این کار به مفهوم یارانه نقدی نیست اما کمک می‌کنیم تا کشاورزی رشد پیدا کند و از این طریق به کشاورزان و باغداران و دیگران کمک می‌شود.

وی افزود: در عرصه روستاها ما داریم تلاش می‌کنیم که یک تحول مثبت در روستاها اتفاق افتد ما یک لایحه در این باره به مجلس داده بودیم که ۱.۵ میلیارد از صندوق استفاده کنیم و معادل آن را از بانک‌ها استفاده کنیم و طرح اشتغال برای روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر را اجرایی کنیم که این موضوع در مجلس تصویب و در دولت برای آن برنامه‌ریزی شد و آخرین مراحل خود را برای اجرا طی می‌کند.

رئیس جمهور اظهار داشت: اما اینکه ما بخواهیم پول به مردم بدهیم جز افرادی که نیازمند هستند به عنوان مثال معلولیتی دارند یا فقری دارند که ما باید مستقیم به آنها کمک کنیم این کار را از کانال مستمری‌بگیران مستمری آنها را افزایش می‌دهیم.

روحانی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه برنامه دولت برای ایجاد رشد اقتصادی قابل قبول در کشور چیست، خاطرنشان کرد: ما سیاست دولت قبل در تک‌رقمی نگه داشتن تورم را ادامه می‌دهیم؛ چرا که هدف ما این است که تورم یک رقمی باقی بماند.

وی افزود: در بحث اقتصادی ما در دولت گذشته همزمان با اینکه تورم را پایین آوردیم رشد منفی را مثبت کردیم. طبق آمار بانک مرکزی رشد اقتصادی در سال ۹۱ معادل منفی ۶.۸ بوده و طبق اعلام مرکز آمار منفی ۷.۴ بوده است و حدود ۰.۷ واحد درصد در این سال منفی بوده است.

رئیس جمهور اظهار داشت: در سال ۹۲ این منفی کم شد البته همچنان منفی بود و در سال ۹۳ ما رشد مثبت ۳ درصد را داشتیم. در سال ۹۴ شرایط اقتصادی بسیار سخت شد و رشد ما حدود یک درصد شد اما در سال ۹۵ رشد قابل ملاحظه‌ای داشتیم.

روحانی خاطرنشان کرد: طبق نظر بانک مرکزی و مرکز آمار ما برای اولین بار طی سال‌های اخیر در سال ۹۵ به رشد ۲ رقمی رسیدیم و در سال جاری نیز رشد سه ماهه اول با نفت ۶.۵ درصد و بدون نفت ۷ درصد است.

هدف ما رشد اقتصادی بالای ۵ درصد در دولت دوازدهم است

وی افزود: هدف ما این است که رشد اقتصادی بالای ۵ درصد را در دولت دوازدهم داشته باشیم و برای اینکه رشد اقتصادی ایجاد کنیم نحوه بودجه‌ریزی ما باید تغییر کند.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما باید مردم را وارد عرصه اقتصاد کنیم، ما امسال برای طرح‌های نیمه‌تمام طرح ویژه‌ای داریم که در لایحه بودجه آن را ارائه خواهیم کرد. باید نسبت به جذب بیشتر سرمایه‌گذاری خارجی اقدام کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: ما در ۱۰۰ روز اول قراردادهایی که ما با بانک‌های کشورهای مختلف بستیم ۲۳.۱ درصد میلیارد دلار ما موافقت فاینانس گرفتیم. در ۱۰۰ روز اول قراردادهای بیش از ۵ میلیارد دلار نهایی شده و در بسیاری از زمینه‌ها کشورهایی که با ما کار می‌کنند می‌گویند ما می‌دانیم که ما نباید به ایران کالا صادر کنیم. ما باید سرمایه‌گذاری در ایران انجام دهیم.

حمایت همه‌جانبه از سرمایه‌گذاری به ویژه ایرانیان خارج از کشور از تصمیمات جلسات اخیر سران قوا

وی افزود: یکی از تصمیماتی که در جلسه سران سه قوه در جلسات اخیر اتخاذ شد حمایت همه جانبه از سرمایه‌گذاری به ویژه ایرانیان خارج از کشور است که در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما برای رشد اقتصادی هم نیازمند فناوری هستیم و هم به سرمایه‌گذاری نیاز داریم و هم نیازمند بازار اشتغال هستیم و رشدی را می‌خواهیم که با اشتغال بیشتر مردم و فناوری بیشتر همراه باشد. پس رشد فناورانه توأم با اشتغال هدفی است که ما در این دولت دنبال می‌کنیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش افزود: مشکل بانک‌ها فقط مربوط به برجام نیست و مشکلات دیگری هم دارند.

روحانی در پاسخ به این سوال مجری مبنی بر اینکه سه سرفصل مهم که بودجه دولت صرف آنها می‌شود که شامل حقوق کارمندان، کسری صندوق‌های بازنشستگی و یارانه‌ها می‌شود، حرف قابل کنترل و مدیریت کردن است. در یارانه نقدی نسبت یارانه‌بگیران به پارسال بیشتر هم شده است و کسری صندوق‌های بازنشستگی ما بسیار جدی است و علی‌القاعده باید این صندوق‌ها مستقل باشد نه اینکه دولت به آنها پول دهند و همچنین هزینه‌های جاری دولت برای این منظور چه کار می‌خواهید بکنید تا دولت حرکت کند، گفت: دولت دوازدهم 25 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی گذاشته است و این یک تحول بسیار خوبی در این 100 روزه است.

وی تصریح‌کرد: این 25 هزار میلیارد تومان هم تخصیص داده شده و هم پرداخت شده است و تخصیص ممکن است بیش از این هم باشد. البته در ماه‌های اول سال پرداخت عمرانی ما خیلی خوب نبود ما در مجموع تا پایان سال و در این 100 روزه یک تحول خوبی بوده تا پایان سال رقم، رقم ما در بودجه عمرانی رقم قابل ملاحظه‌ای خواهد بود. البته برای سال آینده یک فکر دیگری کرده‌ایم. یعنی ما می‌خواهیم بودجه عمرانی‌مان را اهرم کنیم تا از صندوق، بانک‌ها و از سرمایه مردم استفاده کنیم. بنابر این در مجموع طراحی ما یک بودجه عمرانی خیلی بالایی است.

وی ادامه داد: من در فصل بودجه در 19 آذر ماه در مجلس در این باره توضیح خواهم داد. بنابر این در بخش عمرانی امسال لااقل در این 100 روز نسبت به 100 روز سال گذشته خیلی بهتر بوده است اما اینکه گفتید مواردی به عنوان معضلات،‌مشکلات و چالش‌ها وجود دارد، نسبت به یارانه دولت و مجلس باید با همدیگر تصمیم بگیرند.

تعداد زیادی سالانه به یارانه‌بگیران افزوده می‌شود

روحانی خاطرنشان کرد: مجلس سال گذشته به ما تکلیف کرد که دولت هر که را شناسایی کرد که وضع زندگی‌اش خوب است و نیاز به یارانه ندارد یارانه‌اش را قطع کنید. این کار ساده و آسان نبود. وزارت رفاه این مسئولیت را بر عهده گرفت، عده‌ای یارانه‌اشان قطع شد و عده‌ای نیز اعتراض و برخی نیز دوباره یارانه‌شان برقرار شد.همیشه هم تعداد زیادی سالانه به یارانه‌بگیران ما افزوده می‌شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در یکسال ما بیش از یک میلیون رشد جمعیت خالص داریم و همه آنها به یارانه‌بگیران اضافه می‌شوند اما اینکه باید در مورد یارانه‌ها چه کار کرد هم ما با مجلس مشورت خواهیم کرد و هم در بودجه امسال اگر مجلس تصمیمی گرفت بر مبنای آن عمل می‌کنیم.

وضع ما در مورد صندوق‌ها سال به سال دارد بدتر می‌شود

روحانی در مورد صندوق‌های بازنشستگی در کشور گفت: وضع ما در مورد صندوق‌ها سال به سال دارد بدتر می‌شود. ما در سال آینده 50 هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی کمک خواهیم کرد. برای صندوق باید فکری کرد. یکی از قدم‌هایی که دولت در این 100 روزه برداشته است این است که به سازمان تأمین اجتماعی دستور دادم که تمام بنگاه‌های اقتصادی‌شان را باید به بازار عرضه کنند و آنها را بفروشند.

وی اضافه کرد: نباید مدیریت بنگاه‌های اقتصادی را بر عهده داشته باشند البته با آن پول می‌توانند سهام داشته باشند اما در عین حال مدیریت این بنگاه‌ها را باید کنار بگذارند. یکی از هدف‌های ما در دولت دوازدهم این است که بنگاه‌های اقتصادی به مردم واگذار شود و من فکر می‌کنم غیر از دولت بقیه آنهایی که بخش‌های عمومی غیردولتی هستند و یا نیروهای مسلح آنها نیز باید واگذار کنند. در این زمینه یکی دو بار هم با مقام معظم رهبری صحبت کرده‌ام ایشان کاملاً موافق هستند که همه این‌ها واگذار به مردم شود. این باعث رونق اقتصادی و تحول اقتصادی می‌شود.

روحانی در مورد بنگاه‌داری بانک‌ها خاطرنشان کرد: دستور من به وزیر اقتصاد این است که هر رئیس بانکی که می‌آید اولین شرط این است که اموال راکد را بفروشد و خود این یک قدمی است. بقیه موارد هم همین طور است. بعضی از معضلاتی است که در یک سال حل نمی‌شود اما هدف دولت این است که معضل بانک‌ها را بتوانیم حل کنیم و اشاره می‌کنم که قدم های خوبی در زمینه بانک در این 100 روزه برداشته شده است.

یک بخش مشکل بانک‌ها مربوط به برجام است

روحانی تأکید کرد: بانک‌های ما نیاز به یک تحول بزرگ برای ارتباطشان با دنیا و بانک‌های جهانی دارند، برخی می‌گویند مشکل بانک‌ها فقط برجام است مشکل بانک‌ها یک بخش‌ آن مربوط به برجام است خیلی از قوانین را لازم است تصویب کنیم برای اینکه مشکلات حل شود.

روحانی اضافه کرد: ما اخیراً دو لایحه به مجلس در مورد همین موضوع دادیم مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم این لوایح بود تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم پس بانک‌های ما در این زمینه باید فعال شوند. شفاف‌سازی کار بانک‌ها یکی از اهداف این دولت است.

رئیس‌جمهور در مورد مشکل سپرده‌گذاران بیان داشت: برخی از این مشکلات تعاونی‌هایی بود که در دهه 70 و 80 درست شده بود و مجوزهایی برای خودشان گرفته بودند و کارهایی می‌کردند یکی از معضلات اقتصادی را این‌ها درست کردند.مردم را برای سود بالا تشویق می‌کردند بدون اینکه تخصص این کار و پیامدهای آن را بدانند و یا می‌خواستند سر مردم را کلاه بگذارند.

وی در این باره گفت:‌ از اواخر دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم ما با مؤسساتی مواجه شدیم که به نوعی غیرمجاز بودند و سپرده‌گذاران پول گذاشته بودند و نمی‌توانستند آن را پرداخت کنند و مجموع این‌ها چیزی حدود 3 میلیون و 400 هزار خانوار بود یعنی 3 میلیون و 400 هزار خانوار درگیر این مشکلات بودند و پول‌هایشان در این موسساتی بود که دچار مشکل شده بودند.

وی اظهار داشت: دولت قدم‌های بسیاری بزرگی را در پایان دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم برداشت در جلسات رؤسای سه‌قوه هم این را بحث کردیم و کار را یک مقدار تسریع کردیم چون این کار یک هماهنگی بین قوه مجریه، بانک مرکزی، قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی است و همه باید دست به دست هم دهیم تا این مشکل حل شود.

98 درصد سپرده‌گذاران مشکلاتشان در ماه‌ها یا هفته‌های اخیر حل شده یا می‌شود

رئیس‌جمهور تصریح‌کرد: خوشبختانه 98 درصد سپرده‌گذاران مشکلاتشان در ماه‌ها یا هفته‌های اخیر یا حل شده یا حل می‌شود و البته آن 2 درصد که سپرده‌شان بالای 100 یا 200 میلیون است حل شود و اموالشان برآورد شد. قوه قضائیه در این زمینه باید تسریع کند تا ببینیم مشکل آن 2 درصد چگونه حل و فصل شود به هر حال در این زمینه در این 100 روز 2 مسئله برای ما پیش رو قرار گرفت. یکی مسئله زلزله که قابل پیش‌بینی نبود و حادثه تلخی بود و در این زمینه دولت باید تلاش می‌کرد و تلاش می‌کند که این کار را انجام دهد و مسئله دوم مشکل سپرده‌گذاران بود که زندگی آنها دچار مشکل شده بود که الحمدلله در هفته‌های اخیر قدم‌های خوبی برداشته شده بود و تا 98 درصد مشکلشان حل است.