به گزارش خزر، دکتر هادی نوری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان روز شنبه 27/8/1396 با حضور در واحد خبر شبانگاهی صدا و سیمای مرکز گیلان ضمن پاسخگویی به سوالات مجری این برنامه به تشریح اقدامات کتابخانه های عمومی پرداخت. مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در ابتدا با عرض تسلیت به بازماندگان حادثه زلزله اخیر […]

به گزارش خزر، دکتر هادی نوری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان روز شنبه 27/8/1396 با حضور در واحد خبر شبانگاهی صدا و سیمای مرکز گیلان ضمن پاسخگویی به سوالات مجری این برنامه به تشریح اقدامات کتابخانه های عمومی پرداخت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در ابتدا با عرض تسلیت به بازماندگان حادثه زلزله اخیر استان کرمانشاه، در پاسخ به سوال مجری واحد خبر در خصوص آمار سرانه مطالعه در گسلان و کشور عنوان کرد: دستگاههای مختلفی درگیر بحث کتابخوانی و وضعیت مطالعه در کشور هستند و نهاد کتابخانه های عمومی کشور تنها یکی از این دستگاههای مرتبط است.

http://uupload.ir/files/gp3j_photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B1%DB%B8_%DB%B2%DB%B2-%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B3.jpg

نوری با بیان این که آمارهای مختلفی در خصوص وضعیت سرانه مطالعه در کشور وجود دارد گفت: از 2 دقیقه در روز تا 79 دقیقه آمار مطالعه در کشور منتشر می شود که دلیلش وجود شاخص های مختلف برای سنجش میزان مطالعه در کشور است. استان گیلان در این خصوص از وضعیت مناسبی برخوردار است که می توان به پیشینه فرهنگی ریشه دار گیلان مرتبط دانست.

این استاد دانشگاه گیلان در خصوص چرایی انتخاب شعار هفته کتاب امسال تحت عنوان «آینده روشن با خانوده کتابخوان» آن را تصادفی ندانست و گفت: کتابخوانی یک فرایند اجتماعی است که از خانواده شروع می شود و طی زندگی فرد به آموزش و پروزش، دانشگاهها و رسانه ها و کتابخانه ها ارتباط پیدا می کند و بر افراد جامعه اثرگذار هستند.

http://uupload.ir/files/k1t6_photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B1%DB%B8_%DB%B2%DB%B2-%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B6.jpg

نوری نهاد کتابخانه ها گفت: بر اساس این بینش است که نهاد کتابخانه ها بدنبال تدارک بسترهای مطالعه با تکیه بر خانواده ها است و از چند سال قبل تأکید ویژه ای بر بخش کودک در کتابخانه ها داشته است. لذا شعار امسال هفته کتاب در راستای فعالیت های پیشین این نهاد است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با بیان این که فضای مجازی بک واقعیت انکار ناپذیر است بر ضرورت توجه به این پدیده مسلط دوران حاضر تأکید کرد و گفت: پویش کتابخوان مجازی برای نهاد کتابخانه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در ماههای پیش رو فعالیت های هدفمندی با تمرکز بر حضور کتابخانه ها در فضای مجازی صورت می گیرد.

این جامعه شناس از تعامل مثبت میان اداره کتابخانه های عمومی گیلان و آموزش و پرورش بعنوان زمینه مناسب برای انجام فعالیت مشترک فرهنگی یاد کرد و از نشست های کتابخوان مدرسه ای و کتابخانه ای بعنوان محور این تعامل عنوان کرد که از ابتدای سال جاری تاکنون 200 نشست کتابخوان مدرسه به همکاری آموزش و پرورش استان انجام شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان ظرفیت رسانه ملی را در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخانه اساسی دانست و گفت: بدنبال یک برنامه کاری مشترک و هدفمند با صدا و سیمای مرکز گیلان هستیم و به زودی تفاهم نامه ای در این خصوص منعقد خواهد شد که راه را برای انجام برنامه های مشترک باز خواهد کرد.

http://uupload.ir/files/p8gf_photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B1%DB%B9_%DB%B0%DB%B1-%DB%B4%DB%B1-%DB%B4%DB%B4.jpg

نوری با بیان این که وضعیت فیزیکی کتابخانه های عمومی استان گیلان نیازمند توجه ویژه است گفت: تلاش اصلی ما افزایش سرانه فضای مطالعه استان و بهبود و شاداب سازی کتابخانه ها است که در این زمینه یاری همه دستگاههای اجرایی هستیم. او گفت: به رغم وضعیت مطلوب سرانه مطالعه گیلان در کشور از لحاظ سرانه فضای مطالعه و کتابخانه ای در وضعیت نامناسبی قرار داریم.

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در پایان از سهم نیم درصد درآمدهای شهرداری ها بعنوان تأمین کننده بودجه جاری کتابخانه های عمومی یاد کرد و قانون پرداخت این نیم درصد الزام است نه اختیار که شهرداران هر وقت خواستند بپردازند. او در این خصوص وضعیت پرداخت نیم درصد درآمدهای شهرداری ها به کتابخانه ها را مناسب ندانست و خواهان نظارت جدی بر روند پرداخت این نیم درصد شد.

هادی نوری در پایان نگاه حرفه ای و برنامه محوری را به عنوان دو اصل اساسی اداره کتابخانه های عمومی گیلان عنوان کرد و با اشاره به تدوین برنامه توسعه 5ساله کتابخانه های عمومی استان با برشهای یکساله از این سند بعنوان نقشه راه این مجموعه یاد کرد. وی همچنین گفت: این برنامه 5ساله در چندین نسخه تهیه و در اختیار مسئولین استانی و روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان ها قرار گرفته و پس از این تاریخ می بایست کلیه اقدامات کتابخانه ها بر محور برنامه ریزی مدون توسط کارکروه توسعه کتابخانه ها به انجام برسد.

 

http://uupload.ir/files/0osj_photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B1%DB%B9_%DB%B0%DB%B1-%DB%B5%DB%B2-%DB%B2%DB%B8.jpg

نوری اضافه کرد: در این کارگروه ویژه متشکل از کارشناسان و معاونین اداره کل کتابخانه های عمومی استان سعی شده به کوچکترین نیازهای کتابخانه های عمومی در حوزه عمرانی، فناوری اطلاعات، تبلیغات محیطی، شاداب سازی، امور کتابخانه ای و برنامه های فرهنگی پرداخته شود.