به گزارش خزر و به نقل از الف، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه امروز (جمعه) گفت از ایران می‌خواهیم سیاستی کمتر ستیزه‌جویانه در منطقه اتخاذ کرده و موضعش را در قبال برنامه موشکی مشخص کند. به نوشته خبرگزاری «رویترز» ماکرون در ادامه با ادعای اینکه ایران اظهارات وی را بد برداشت کرده، گفت فرانسه در […]

به گزارش خزر و به نقل از الف، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه امروز (جمعه) گفت از ایران می‌خواهیم سیاستی کمتر ستیزه‌جویانه در منطقه اتخاذ کرده و موضعش را در قبال برنامه موشکی مشخص کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» ماکرون در ادامه با ادعای اینکه ایران اظهارات وی را بد برداشت کرده، گفت فرانسه در ماجرای استعفای الحریری از نخست وزیری لبنان، بی‌طرف است.

وی همچنین افزود که از «سعد الحریری» به عنوان نخست وزیر لبنان در پاریس استقبال خواهد کرد و پس از آن الحریری طی «روزها یا هفته‌های آتی» به لبنان باز می‌گردد.

گفتنی است وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه اعلام کرده بود ایران در صورت لزوم با تحریم‌هایی جدید به دلیل برنامه موشکی‌اش رو به رو خواهد شد.

«آگنه روماته اسپاین»، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: «همان‌طور که می‌دانید اتحادیه اروپا در حال حاضر تحریم‌هایی علیه نهادهای موشکی دخیل در برنامه موشک‌های بالستیک ایران اعمال کرده است.»

او این اظهارات را پاسخ به سوالی برای روشن کردن منظور «امانوئل ماکرون» از بیان اظهاراتی در امارات درباره احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران مطرح کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه در ادامه گفت: «در صورت لزوم، می‌توان تحریم‌های جدید [علیه برنامه موشکی ایران] وضع کرد.»

چندی قبل امانوئل مکرون در سفر به کشورهای خلیج فارس پیشنهاد اعمال تغییرات در توافق هسته‌ای ایران را ارائه داد تا به این صورت برنامه موشکی ایران نیز در آن گنجانده شود.

مکرون گفت توافق هسته‌ای ایران باید «حفظ شود» اما باید دو ستون دیگر به آن افزوده شود. رئیس جمهور فرانسه گفت قصد دارد «فعالیت‌های موشکی ایران» را مورد مذاکره قرار دهد «و در صورت لزوم، تحریم‌هایی درباره آن وضع شود». وی همچنین ادعا کرد خواستار انجام مذاکراتی درباره «هژمونی ایران در سراسر منطقه» است.

مکرون در دبی گفت: «من تلاش می‌کنم تمامی طرف‌هایی که برجام را زیر سوال برده اند، شرکای آمریکایی ما و عربستان سعودی را قانع کنم». وی پس از آن به عربستان سعودی سفر کرد و گفت درباره برنامه موشکی ایران «بسیار نگران» است. وی در ریاض ادعا کرد: «نگرانی‌های بسیاری درباره ایران وجود دارد. ما باید درباره موشک‌های بالستیک ایران مذاکراتی ترتیب دهیم».