به گزارش خزر و به نقل از ایسنا، هادی نوری در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رضوانشهر با اشاره به وضعیت مطلوب شاخص‌های مطالعه در شهرستان رضوانشهر گفت: امروز در کتابخانه‌های عمومی شهرستان رضوانشهر با بهبود شرایط فیزیکی و نیز توسعه زیرساخت‌های نرم افزاری گام‌های اساسی برای جذب مخاطب برداشته شده و این شهرستان از […]

به گزارش خزر و به نقل از ایسنا، هادی نوری در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رضوانشهر با اشاره به وضعیت مطلوب شاخص‌های مطالعه در شهرستان رضوانشهر گفت: امروز در کتابخانه‌های عمومی شهرستان رضوانشهر با بهبود شرایط فیزیکی و نیز توسعه زیرساخت‌های نرم افزاری گام‌های اساسی برای جذب مخاطب برداشته شده و این شهرستان از نظر وضعیت آماری در زمره کتابخانه‌های عمومی برتر استان گیلان قرار گرفته است که این نشان از حمایت و تلاش فرماندار و اعضای انجمن شهرستان است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با بیان اینکه در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید به زیرساخت‌های فکری و فرهنگی توجه ویژه داشته باشیم افزود:اگر در رفع زیرساخت‌های جامعه به مقوله فرهنگ توجه کافی صورت نگیرد قطعا جامعه دچار مشکلات فراوانی خواهد شد.

وی همچنین از تفکر و اندیشیدن بعنوان محور اصلی اقدامات فرهنگی یاد کرد و در ادامه به وضعیت وصول سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی استان اشاره کرد و با بیان اینکه شهرداری رشت بعنوان بزرگترین بدهکار کتابخانه های عمومی از پرداخت سهم نیم درصدی خود به کتابخانه ها امتناع می‌کند، گفت:مسئولین شهرداری رشت در مورد پرداخت این بدهی قانونی توجیه نیستند و بزودی از مسیر قانون با آن‌ها برخورد خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه نباید پرداخت سهم نیم درصد تنها رابطه کتابخانه‌ها با شهرداری باشد، عنوان کرد: شهرداری‌های استان باید با ارائه طرح‌های خلاقانه در حوزه شهری با محوریت کتاب و کتابخوانی جوانان را به سمت و سوی کتاب سوق دهند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در پایان به اجرای طرح استانی کتابخانه‌های الگو در استان گیلان نیز اشاره کرد و افزود: در این طرح استانی با شناسایی کتابخانه‌های مستعد و تامین نیازهای آن از هرلحاظ زمینه معرفی این کتابخانه بعنوان برتر کشوری را فراهم خواهیم آورد.

نوری همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری‌ها برای تحقق این هدف را بسیار مهم ارزیابی کرد.

عسکر حسنی‌پور، فرماندار شهرستان رضوانشهر نیز در این جلسه ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی و قدردانی از تلاش‌های مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در راستای ایجاد بسترهای مناسب ترویج فرهنگ مطالعه اظهار کرد: امروز شاخص توسعه یافتگی جوامع کتاب و کتابخوانی است و جزء امور زیربنایی محسوب می‌شود لذا ما باید با فرهنگ‌سازی ارزش کتاب و کتابخوانی را در سطح شهرستانی گسترش دهیم.

عسکر حسنی‌پور با اشاره به نقش مهم آموزش و پرورش در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی گفت: کتاب ابزار کار است و از آن می‌توان برای فراگیر شدن استفاده کرد لذا علاوه بر ساختن کتابخانه‌ها باید بگونه‌ای کتابخانه‌های داخل شهر را با به‌روز کردن کتاب‌ها بر اساس نگرش و خواسته‌های مخاطبین جذاب کنیم.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رضوانشهر گفت: با توجه به اینکه 60 درصد جمعیت شهرستان را حوزه روستایی تشکیل می‌دهد لذا می‌طلبد که اعضای انجمن کتابخانه در این حوزه تلاش بیشتری کنند.

ملیحه پورخدایار، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رضوانشهر نیز در ابتدای این جلسه در گزارشی به تشریح اقدامات صورت گرفته در کتابخانه های عمومی رضوانشهر پرداخت.

گفتنی است پس از این جلسه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با حضور در کتابخانه عمومی حضرت باقرالعلوم(ع) رضوانشهر از نزدیک اقدامات انجام شده در راستای شاداب‌سازی این کتابخانه عمومی قرار گرفت.