به گزارش خزر، دکتر محمدباقر نوبخت عصر شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گیلان با قرائت شعر «هر کسی کو دور ماند از اصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش» سخنان خود را شروع کرد و گفت: راه آهن گیلان طی امسال به بهره برداری می رسد و این یک طرح بین المللی است. […]

به گزارش خزر، دکتر محمدباقر نوبخت عصر شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گیلان با قرائت شعر «هر کسی کو دور ماند از اصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش» سخنان خود را شروع کرد و گفت: راه آهن گیلان طی امسال به بهره برداری می رسد و این یک طرح بین المللی است. (گزارش تصویری)

وی ادامه داد: امروز که برای دومین جلسه شورای برنامه ریزی گیلان برگزار شد، جمع بندی برای تکمیل جلسه صبح این بود که با اصحاب رسانه جلسه داشته باشیم و اگر بخواهیم اسمی برای این جلسه بگذاریم رسانه و توسعه گیلان است.

نوبخت با بیان اینکه چند موضوع برای بنده و دولت تعریف شده بود، گفت: یکی از موضوعات تکمیل پروژه های عمرانی ناتمام و دیگری اشتغال جوانان و مسئله تولید است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه رسانه می‌تواند در حوزه فرهنگی و توسعه کشور کمک حال ما باشند. اضافه کرد: بنده بسیار شرمنده می‌شوم که جوانان ما برای پیدا کردن شغل به ما مراجعه کنند و این راهش نیست که بنده برای ادارات نامه بزنم برای جذب این جوانان بلکه باید به دنبال ایجاد اشتغال باشیم.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه وقتی از سرمایه صحبت می‌کنیم، می‌تواند منبع داخلی و خارجی داشته باشد، گفت: هرکدام از این موضوع نیازمند شرایطی است و دولت با تدبیر با درایت شرایطی ایجاد کرد، توانست صادرات نفت را به دو میلیون و ۶۳۸ هزار بشکه برساند و شما نیز شاهد صف مسوولین خارجی برای همکاری اقتصادی با ما بودید.

نوبخت با اشاره به اینکه اقدام آمریکا مجددا سایه سنگینی بر روی سرمایه گذاری خارجی ایجاد کرد، اظهار کرد: البته ما هنوز سرمایه‌گذاری خارجی را داریم اما می‌تواند اوضاع بهتر یا بدتر شود البته مسیز دولت تا کنون درست بوده است.

وی با بیان اینکه در خصوص بخش دوم یعنی سرمایه‌گذاری داخلی نیز ارائه تسهیلات به بخش غیردولتی و منابع دولتی برای سرمایه‌گذاری داخلی صورت می‌گیرد، گفت: ۴۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های عمرانی هزینه شده است.

نوبخت با اشاره به اینکه رشد سرمایه گذاری برای اولین بار در ایران مثبت شده است، اظهار داشت: رشد سرمایه گذاری ۷.۱ درصد شده اگرچه این لازم است اما کافی نیست.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه با بیان اینکه نشست سران قوا می‌تواند بر امنیت سرمایه گذاری در ایران تاثیرگذار باشد، گفت: نیازمند قانون مناسب هستیم و باید هرجا نیاز است قانون زدایی شود.

سخنگوی دولت با غیر مرسوم و معمول خواندن تحریم کاتسا و محکوم کردن آن، گفت: برای مقابله به مثل آماده هستیم اما اینکه کاتسا با برجام مغایر است باید توسط کمیسیونی که در شورای عالی امنیت ملی است رصد شود.

نوبخت با اشاره به ایجاد کمیته‌های کاری ایران، آذربایجان و روسیه، گفت: برای روابط گسترده تر باید راه آهن آستارا-رشت-انزلی ایجاد شود و این ریل تنها برای گیلان نیست بلکه خط ریلی بین المللی ایجاد می‌کند و این موضوع برای ما حائز اهمیت است.

وی به حذف دلار در مبادلات این کشورها اشاره کرد و افزود: ما از مدت‌ها قبل یورو را جایگزین دلار کرده بودیم.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه در سال ۹۲ قیمت هر بشکه نفت ۱۰۴ دلار و شش ماهه امسال ۴۷ دلار بوده است، گفت: درآمد کشور از فروش نفت نصف شد و سهم نفت در بودجه از ۴۱ درصد به ۲۶ درصد کاهش یافت.

وی ادامه داد: در شروع کار دولت بودجه ۲۱۰ هزار میلیارد بود و برای سال ۹۶ بودجه به ۳۴۶ میلیارد تومان افزایش یافت.

نوبخت با بیان اینکه امکان ندارد با روش قبلی به کار ادامه دهیم، گفت: بودجه سال ۹۷ به این روش است که باید به دستگاه بگوییم که چه کاری می‌خواهید انجام دهید و براساس آن بودجه به دستگاه ارائه دهیم و این موضوع سبب صرفه جویی می‌شود. همچنین تصویب بودجه به صورت قیمت تمام شده و تخصیص آن به صورت عملکرد است.

وی ادامه داد: دستگاه مقاومت می‌کنند ولی ما به صورت حساب شده و سه ماه یکبار به صورت استانی بودجه تصویب، تخصیص و توزیع می‌یابد.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره رویه دولت در انتخاب استانداران غیر بومی نیز گفت: استانداران نقش توسعه ای می‌توانند داشته باشند و شایسته سالاری به معنای بومی گرایی نیست. مدیران بومی امتیازاتی دارند که استان را می‌شناسند اما توسعه استان برای ما اهمیت دارد.

http://uupload.ir/files/f3sk_photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B1%DB%B1_%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B0-%DB%B5%DB%B2.jpg

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به قانون رفع موانع تولید، گفت: در هر استان یک کارگروهی تشکیل شد و به بررسی می پردازد که افرادی که مشکلاتشان با تسهیلات حل میشود این تسهیلات به آنها تعلق گیرد.

سخنگوی دولت به اشاره به تعهدات خود به گفت: یک موضوع ساخت زیر ساخت و دیگری ایجاد فرصت شغلی برای جوانان بود که کارهای مثبتی در این راستا انجام شد.

نوبخت با اعلام خبر راه اندازی دفتری در استان گیلان جهت رسیدگی به وضعیت استان، گفت: آقای کشوردوست که یک فرد فرهنگی و دلسوز هستند به عنوان مسوول این دفتر انتخاب کردم.

وی با اشاره به اینکه منابع طبیعی گیلان بی‌نظیر است، گفت: این منابع و منابع انسانی هوشمند مزیت نسبی است که می‌تواند سبب توسعه گیلان شود. قرار شد تا پایان سال برنامه آمایش تمامی استانها به پایان برسد.

معاون رئیس جمهور در خصوص لایحه نظام رسانه‌ای با بیان اینکه این لایحه در دولت در دست بررسی است، اظهار کرد: این لایحه برای سامان بخشی رسانه‌ها و پشتیبانی از آنهاست.

 

 

 

وی در جواب سوال خبرنگار خزرآنلاین در خصوص معضل زباله سراوان گفت در جلسه ای که در استانداری برگزار کردیم، سازمان برنامه و بودجه اعلام آمادگی کرد و امیدواریم که مشکل و معضل زباله های سراوان پایان یابد.

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان: گیلان یکی از استانهای سرآمد در بخش رسانه در کشور است‌

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان در جلسه نشست خبری سخنگوی دولت در رشت گفت: گیلان یکی از برترین استانها در بخش رسانه و مطبوعات است‌.

دکتر فاضلی افزود هم اینک ۱۶۲ نشریه، ۹۹ پایگاه خبری و ۱۲ نشریه الکترونیکی فعال است که از نظر پایگاه خبری پس از تهران رتبه دوم را در کشور داریم.

وی اظهار کرد سرعت انتقال خبر در گیلان ۵ دقیقه است که در این راستا نیز یکی از استانهای پیشرو است.