به گزارش خزر، محمدباقر نوبخت ظهر امروز در نشست شورای برنامه‌ریزی گیلان در سالن غدیر استانداری اظهار کرد: باید مشکلات استان‌های شمالی حل شود. وی با اذعان به اینکه بیان صرف درد مشکلی را حل نمی‌کند بیان کرد: ما نظامی را تشکیل داده و قبول کرده‌ایم که مردم به مسئولان امیدوارتر شوند و ما هم […]

به گزارش خزر، محمدباقر نوبخت ظهر امروز در نشست شورای برنامه‌ریزی گیلان در سالن غدیر استانداری اظهار کرد: باید مشکلات استان‌های شمالی حل شود.

وی با اذعان به اینکه بیان صرف درد مشکلی را حل نمی‌کند بیان کرد: ما نظامی را تشکیل داده و قبول کرده‌ایم که مردم به مسئولان امیدوارتر شوند و ما هم در مقابل  مشکلاتشان را حل کنیم و بیان صرف درد مشکلی را حل نمی‌کند بلکه باید اقدامات بایسته و تدبیر در کار باشد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با تأکید بر اینکه انتظار می‌رود بعد از 40 سال از پیروی انقلاب اسلامی مشکلت مردم حل شود افزود: باید مدیران با کارهای بیشتر از منابع محدود استفاده کرده و شاهد تحقق افزایش بهره‌وری را داشته باشیم.

نوبخت بابیان اینکه ایران روزانه به‌صورت متوسط دو هزار و 638 بشکه نفت صادر می‌کند، گفت: با تقلیل قیمت هر بشکه نفت به نیمی از آن عددی که درگذشته بوده منابع مالی کشور تأمین می‌شود.

وی با اشاره به تأمین منابع 47 دلاری از نفت در حال حاضر گفت: منابع نفتی هم که اکنون در اختیار دولت، مردم و مجلس هست به نصف تقلیل پیدا کرده است.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور بابیان اینکه هنوز شرایط کشور به گونه است که وابستگی به نفت قطع نشده است، گفت: کاهش نفت و مقدار منابع نفتی که در بودجه به آن عمل شده در حد 24 میلیارد دلار بوده است.

سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه توسعه متوقف نشده اما درآمد کشور کاهش پیدا کرده، گفت: توسعه کشور با تقلیل درآمد 26 درصد از 41 درصد در حال رقم خوردن است.

نوبخت با تأکید بر اینکه برای افزایش منابع داخلی می‌توان از فاینانس و مالیات بهره گرفت گفت: از رشد هشت درصد توسعه کشور باید 2.5 درصد آن از افزایش بهره‌وری مدیران اختصاص پیدا کند.

وی از عدم هماهنگی و همکاری آمریکا با ایران در صورت همکاری‌های اروپا انتقاد کرد و گفت: بااینکه ما توانسته‌ایم اروپا را مجاب به سرمایه‌گذاری کنیم اما آمریکا هماهنگ نیست و همه می‌دانند که سیستم حزبی آمریکا تغییر کرده و ما نمی‌توان صرفاً منتظر سرمایه‌گذار خارجی باشیم.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور همچنین از انتشار اوراق مالی برای تأمین کمبود منابع خبر داد و گفت: برای اینکه کارهای اجرایی کشور متوقف نشود در کنار نفت و مالیات منبعی با توافق مجلس با عنوان اوراق مالی تعریف کردیم چون این اوراق بهترین تأمین منابع در این مقطع زمانی است.

سخنگوی دولت با اعلام اینکه حدود 40 میلیارد تومان از بدهی‌های پیمانکاران با انتشار اوراق مالی تأمین‌شده، تصریح کرد: اوراق دولت دارای 17.5 درصد سود برای پیمانکار است و ما سال گذشته 294 هزار میلیارد تومان از این اوراق را منتشر کرده‌ایم.

نوبخت کل پول طرح‌های عمرانی در سال 92 را 22 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: اعتبارات پروژه‌های عمرانی با رشد قابل‌توجه به 70 درصد رسیده است.

وی همچنین به خرید تضمینی محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: 4 هزار میلیارد هزینه خرید گندم تضمینی بوده که اکنون 11 هزار میلیارد تومان در بین گندم‌کاران اختصاص پیدا کرده است و هیچ گندم‌کار طلبکاری نداریم.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور از روند کلنگ زنی و شروع پروژه‌های عمرانی در کشور درگذشته انتقاد کرد و گفت: الا ماشاءالله در دولت‌های ماضی پروژه‌های کلنگ خورده و نیمه کار در کشور وجود دارد که طبق آخرین گزارشات 66 هزار پروژه نیمه‌تمام و کلنگ خورده در دست ما مانده است.

سخنگوی دولت با اعلام اینکه بودجه سال 97 را به وقت به مجلس خواهم برد، گفت: نمی‌توانم بودجه را قطره‌چکان برای دستگاه‌های تخصیص دهیم و در سال جاری تصمیم گرفته‌شده با اولویت‌بندی بودجه‌های را اختصاص دهیم.

نوبخت به اهمیت شبکه ریلی کریدور شمال جنوب تأکید کرد و گفت: برخی راه‌آهن‌ها دونقطه را به هم وصل می‌کنند اما اهمیت هیچ‌کدام به‌اندازه کریدور شمال، جنوب نمی‌رسد.

وی با تأکید بر اینکه اهمیت این پروژه تنها به شهرستان‌ها و استان گیلان منحصر نیست گفت: در سفر اخیری که رئیس‌جمهور روسیه به ایران داشت موضوع راه‌آهن شمال جنوب موردتوجه رئیس‌جمهوری روسیه بود و آن‌ها نیز منتظر هستند تا این پروژه عملیاتی شود.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور از افتتاح راه‌آهن قزوین رشت تا پایان سال 96 خبر داد و گفت: همه باید کمک کنند تا ریل‌گذاری راه‌آهن تسریع شود و نمایندگان مجلس و مدیران شهرستان‌ها نیز باید در راستای استملاک و آزادسازی مسیرهای ریل تلاش‌های مضاعف داشته باشند.

سخنگوی دولت با اعلام اینکه بزرگ‌ترین پروژه ریلی کشور هم‌اکنون در مسیر قزوین رشت در حال رقم خوردن است، گفت: هیچ‌یک از همکاران ما در دولت مانع از تسریع احداث راه‌آهن نیستند و همه بر تعجیل در ساخت آن اهتمام و انسجام دارند.

نوبخت از تحقق 296 درصدی درآمدها و طرح‌های عمرانی در کشور خبر داد و گفت: انتقادات در خصوص تحقق بودجه عمرانی کشور بسیار زیاد است اما بازگشایی آزادراه منجیل گواه بر تحقق درآمدها هستند.

وی با انتقاد از اعلام موضع برخی از نمایندگان گیلان و غیرمنصفانه برخورد کردن در رابطه با تخصیص منابع کشور گفت: قرار نیست اعتباری که برای گیلان گذاشته می‌شود موردنقد نمایندگان و مسئولین سایر استان‌ها قرار بگیرد چون گیلان هم سهمی از اعتبارات ملی دارد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با اعلام اینکه پول و منابع مالی کم است اما باید به عدالت توزیع شود، افزود: کسانی که گزارش‌های ما را قبول ندارند از خزانه و یا وزارت راه سؤال کنند که چقدر از منابع کشور در حوزه وزارت راه و شهرسازی هزینه شده است.

سخنگوی دولت از تخصیص 114 درصدی اعتبار به وزارت راه و شهرسازی خبر داد و گفت: معدل دریافت اعتبارات وزارت راه و شهرسازی از دولت بیش از 114 درصد است اما ممکن است در برخی از بخش‌ها بالای 200 درصد و یا در برخی از بخش‌ها کمتر از 20 درصد اعتبار تزریق‌شده باشد.

 

گزارش تصویری