به گزارش خزر و به نقل از تسنیم، توسعه پل‌های عابرپیاده و مکانیزه کردن پل‌های پر تردد یکی از ضرورت‌های امروز مدیریت شهری به‌شمار می‌رود. ضرورتی که همانند صدها مسئله و مشکل دیگر در شهر رشت به وادی فراموشی سپرده شده و این فراموشی موجب جان باختن شهروندان بسیاری شده است. خبر احداث 16 پل […]

به گزارش خزر و به نقل از تسنیم، توسعه پل‌های عابرپیاده و مکانیزه کردن پل‌های پر تردد یکی از ضرورت‌های امروز مدیریت شهری به‌شمار می‌رود.

ضرورتی که همانند صدها مسئله و مشکل دیگر در شهر رشت به وادی فراموشی سپرده شده و این فراموشی موجب جان باختن شهروندان بسیاری شده است.

خبر احداث 16 پل مکانیزه عابر پیاده در رشت در تاریخ 30 اردیبهشت 1394 توسط رئیس کمیسیون ترافیک و حمل و نقل وقت شهر رشت تیتر اول بسیاری از رسانه های استان در آن زمان شد.

وضعیت پل های هوایی رشت

با گذشت بیش از 2 سال فقط با احداث چندین پل مکانیزه که به رقم ذکر شده نزدیک هم نیست همچنان این پروژه شهری روی زمین مانده و مانند تعدادی دیگر از پروژه‌های عمرانس شعر رشت هیچ روند رو به رشدی نداشته است.

در خیابان‌ها و شریان‌های اصلی شهر رشت می‌رویم و پل‌های عابر پیاده افتتاح شده‌ای را می‌بینیم که بالابرهایش تنها جنبه نمادین داشته و اصلا کار نمی‌کند و مردم از پیر و جوان باید پله‌های طولانی را طی کنند تا به آن سمت خیابان برسند.

برخی از مردم را می‌بینیم که خطر عبور از خیابان را به‌دلیل مشکلات زانو و آرتروز و یا کهولت سن و درد ناشی از بالا رفتن پله را به جان می‌خرند و از عرض خیابان به‌سختی عبور می‌کنند.

وضعیت پل های هوایی رشت

گیلان یکی از سالمندترین استان‌های کشور است و آمار بالایی از معلولان را به خود اختصاص می‌دهد که این اقشار برای تردد در شهر رشت با مشکلات زیادی مواجه هستند و از بزرگترین مشکلات سالمندان و معلولان پلکان پل‌های عابر پیاده است.

یکی از عابران سالمند گفت: نصب این پل نه تنها گرهی از مشکل ما را باز نمی‌کند بلکه با بالا رفتن از پله‌ها درد زانوی من بیشتر می‌شود و ترجیح می‌دهم با وجود خطر تصادف و مرگ از عرض خیابان شلوغ عبور کنم.

شهروند دیگری می‌گوید: اگر مسئولان هر روز مجبور بودند از این پل‌های عابر پیاده بالا بروند متوجه مشکل شهروندان می‌شدند.

وضعیت پل های هوایی رشت

با اینکه مدت‌ها است رسانه‌های مختلف درمورد لزوم تجهیز پل‌های عابر پیاده به پله برقی هشدار می‌دهند اما مسئولان شهری تمایلی به انجام این کار نشان نمی‌دهند و پل‌های مکانیزه موجود هم در بسیاری ساعات شبانه‌روز غیرفعال هستند.

آمار بالایی از تصادفات درون شهری به عابران پیاده شهر رشت اختصاص دارد و لزوم توجه به احداث و تجهیز پل‌های عابر پباده مکانیزه ضروری به نظر می‌رسد و نگه‌داشت و حفظ کارکرد این پل‌های عابر پیاده مکانیزه موجود نیز باید مورد پایش روزانه قرار گیرد تا در صورت بروز مشکل سریعاً رفع شود.

با عبور از خیابان‌های مختلف شهر رشت با پل‌های عابر پیاده سرگردانی که هنوز نصب نشده‌اند مواجه می‌شویم که ماه‌ها است مهمان ناخوانده پیاده‌روهای خیابان‌های اصلی شهر رشت هستند و چهره شهری را نازیبا ساخته‌اند.

این پل‌های عابر پیاده که سرنوشتشان مشخص نیست برای ساکنان و کاسبان محل و عابران پیاده روها مشکلاتی ایجاد کرده و به درختان کنار خیابان هم آسیب رسانده‌ است.

وضعیت پل های هوایی رشت

زنگ‌زدگی و فرسوگی این سازه‌های آهنی که هزینه بسیاری از بیت المال را به خود اختصاص داده و هدر رفت منابع مالی است به‌دلیل بی‌برنامه‌گی و سوءمدیریت عدم اولویت بندی طرح‌های شهری باعث تخریب ماه‌ها است که رها شده و داد شهروندان را در آورده است.

یکی از شهروندان در این زمینه گفت: در محل کمربندی مدرس از چندین ماه قبل پل‌های عابر پیاده‌ای را در پباده رو تخلیه کردند که باعث خوشحالی اهالی محل شد چرا که به دلیل حجم ترافیک این نقطه پرتردد شهر و سرعت بالای اتومبیل ها باید برای عبور از عرض خیابان باید حداقل 10 دقیقه منتظر بمانیم تا بتوانیم از خیابان عبور کنیم.

اما این پل عابر پیاده هنوز نصب نشده و پیاده رو را هم اشغال کرده و عابران با خطرات زیادی از خیابان عبور می کنند و با توجه به اینکه این منطقه ورودی شهر رشت است از مسئولان می‌خواهیم اگر قرار است این پل نصب شود زودتر اقدام کنند و یا اگر نصب نمی‌کنند این سازه زنگ زده و تخریب شده را از این منطقه جمع‌آوری کنند.

وضعیت پل های هوایی رشت

وی تاکید کرد: ما انتظار بیشتری از مسئولان داریم که پل عابر پیاده مکانیزه و سالم را در این مکان نصب کنند تا ایمنی و سلامت مردم و مسافران حفظ شود.

شهروند دیگری گفت: ماه‌ها است که مشتری به مغازه‌های ما مراجعه نمی‌کنند چون این غول آهنی راهبندان کرده و درختان آسیب دیده‌اند و زمانی که رعد و برق می شود مردم می‌ترسند آسیب ببینند.

یکیاز کاسبان محل گفت: این پل هوایی مدت طولانی است که اینجا افتاده و هیچ مسئولی هم نمی آید این مشکل را پیگیری کند؛ اگر ما وسایل مغازه را می‌گذاشتیم سد معبر بارها می‌آمد و ما را مواخذه می‌کرد؛ چندین بار هم به شهرداری مراجعه کردیم اما کسی پاسخگو نیست.

پل‌های عابر مکانیزه رشت سرگردان در پیاده‌روها + فیلم

وی اظهار داشت: ایستگاه اتوبوس دانشجویان هم آن طرف خیابان هست و دانشجویان با ترس و لرز باید به این سمت خیابان بیایند و تصادفات عابران زیادی اینجا رخ داده و عابران پیاده در خطر هستند.

روبان‌ها بریده می‌شوند و مدیران در رسانه‌ها شلنگ تخته می‌اندازند اما دیگر سرنوشت آن پروژه مورد بررسی قرار نگرفته و از مسئولان پیگیری نمی‌شود که وضعیت پروژه‌ها به کجا رسید و مدیران برای هزینه‌هایی که از بیت المال خرج کرده و پروژه‌ای را ناتمام گذاشته مورد بازخواست قرار نمی‌گیرند.