به گزارش خزر، اسماعیل غلام پور با اشاره به اینکه مسبب بحرانِ تازه ای که برای مردم سراوان به وجود آمده است، مدیریت سابقِ شهرداری رشت است، اظهارکرد: از شهردارسابق رشت وعواملش وهمچنین از شورای شهر سابق رشت گله ی اساسی داریم. وی با تصریح براینکه فرماندار رشت، آقای شفقی تا اینجای کار عملکرد خوبی […]

به گزارش خزر، اسماعیل غلام پور با اشاره به اینکه مسبب بحرانِ تازه ای که برای مردم سراوان به وجود آمده است، مدیریت سابقِ شهرداری رشت است، اظهارکرد: از شهردارسابق رشت وعواملش وهمچنین از شورای شهر سابق رشت گله ی اساسی داریم.

وی با تصریح براینکه فرماندار رشت، آقای شفقی تا اینجای کار عملکرد خوبی در بحران داشته اند، عنوان کرد: ورود فرماندار رشت درمرحله ی پس از عملکرد شهرداری که مسبب این مشکلات است، نیاز بود اما ایشان وقتی که بحران به وجود آمد، با قاطعیت ورود کردند و شخصا درحال رصد کار هستند، که از ایشان و بخشدار سنگر تشکر می کنیم.

رئیس شورای اسلامی سراوان با تاکید براینکه اگرشهرداری رشت در انجامِ وظایفی که سال گذشته متعهد شده بود، قصور نمی کرد، مشکلِ آزار بواسطه مگس ها، برای مردم به وجود نمی آمد، افزود: شهرداری رشت، اگر فقط چند بار سم پاشیِ درست انجام می داد، این معضلات برای مردم به وجود نمی آمد.

غلام پور با بیان اینکه سال گذشته، درهمین فصل، مردمِ سراوان نسبت به مشکلات اعتراض داشتند، گفت: جلوگیری ازهجوم مگس به منازلِ مردم با اتخاذ روش هایی امکان پذیر بود، اما متاسفانه عوامل شهرداری و شورای سابق رشت کوتاهی کردند ودرجریان اعتراض، بازرسی و اطلاعات ورود کردند، اما فرماندار سابق که در رشت حضور نداشت، فقط معاونانش را فرستاد و هیچ وقت ایشان و شهردارسابق، به منطقه نیامدند و حداقل پای درد دل مردم ننشستند.

وی با اشاره به اینکه مردم سراوان، به غیر از اینکه بیشتر از همه، از آلوده بودنِ آب منطقه وشیرابه زباله ها متضرر شده اند، هجوم مگس ها نیز برای آنها معضلاتی را به وجود آورده است، تصریح کرد: مردم برای صرف وعده ی ناهار وغذا نیز باید ازپشه بند استفاده کنند و اگرلباسی را بشویند، نمی توانند آویزان کنند و عوارض بهداشتی وپزشکیِ هجوم مگس ها نیز گریبان گیر آنهاست.

رئیس شورای اسلامی سراوان با بیان اینکه مسئولان متعهد شده اند، ظرف مدتِ ۲۴ ماه، زباله سوز درسایت لاکان نصب شود، خاطرنشان کرد: قرار شد از تاریخ ۹۶/۹/۱ حداکثر تا دوسال آینده، کارخانه زباله سوز راه بیفتد که روز شمارِ این اتفاق نیز درسراوان نصب شده است.

غلام پور با اشاره به برگزاریِ جلسه شورای تامین استان برای پیگیری مشکلات زباله سراوان ومصوبات آن در همین راستا، افزود: یکی از مصوبات این جلسه راه اندازیِ کارخانه زباله سوز با ظرفیت ۶۰۰ تن است که زمین آن خریداری و اعتبارش نیز تخصیص داده شده است.

وی با اشاره به کوتاهی محیط زیست دراجرای وظایف خود، گفت: درجلسه شورای تامین مصوب شد تا زمانِ راه اندازیِ زباله سوز، از شهرهایِ اطراف، زباله ای به سراوان آورده نشود و فقط زباله هایِ رشت و بخش های تابع شهرستان رشت درآنجا تخلیه شود.

رئیس شورای اسلامی سراوان با بیان اینکه دراین جلسه مصوب شد، علوم پزشکیِ گیلان سلامتِ مردم اطراف محل دفن زباله را به صورت غربال گری، کنترل کند، اعلام کرد: نظارت بر نحوه ی سم پاشی ونوع سم نیز برعهده علوم پزشکی قرار گرفته است.

غلام پور با اشاره به اینکه قرار است چاه های آب سراوان از رده خارج شوند، اظهار کرد: تا ده روز آینده، به وسیله ی لوله گذاری که برایِ وصلِ چاه هایِ فلمنِ امامزاده هاشم به سراوان انجام شد، آب سالمی که به رشت می رود به سراوان آورده شود.

وی با بیان اینکه ۸ شرط در روز تجمع از سوی مردم مطرح شده بود، افزود: اعلام دقیق تاریخ روزی که زباله سوز شروع به کار می کند و دیگر زباله به سراوان نمی آید، یکی از این شرط هاست.
رئیس شورای اسلامی سراوان گفت: شروط بعدی نیز این گونه اعلام شدند که تشکیل یک کمیته پیگیری جهت پیشرفت کار در محل لندفیل، که اعضای آن متشکل از یازده نفر شامل، ۵نفر اعضای شورا، دهیار و۵ نفر نماینده مردم باشد و هم چنین تا ورود دستگاه زباله سوز به جز شهرستان رشت، هیچ شهرستان دیگری حق ورود زباله به سراوان را نداشته باشد.
غلام پور با اشاره به اینکه تعیین ۲ نفر از اهالی سراوان جهت نظارت و کنترل بر سمپاشی، شن ریزی، و دفع زباله که حقوقشان بر عهده شهرداری باشد، نیز ازشروط بود، اعلام کرد:رسمیت بخشیدن به کمیته یازده نفره فوق و پیگیری و ساماندهی زباله های رانش یافته، اطلاع رسانی دقیق و به موقع از پیشرفت کار به مردم سراوان و درنهایت پیگیری،کنترل و هماهنگی جلسات شورای تامین استان از دیگر شروط بودند. /پرنیان گیل