به گزارش خزر، مردم استان گیلان خاطره‌ی خوبی از خصوصی‌سازی شرکت‌های بزرگ و کوچک ندارند. نه‌فقط کارخانه‌های مختلف که شماری از کارکنانشان باگذشت حدود دو دهه از خصوصی‌سازی و تعدیل نیرو مقابل نهادهای مربوطه تجمعات اعتراضی برپا می‌کنند که اخیرا پیمانکاران «شرکت مخابرات ایران منطقه گیلان» هم به آن‌ها پیوسته‌اند. همه‌چیز از یک انتصاب پرحاشیه […]

به گزارش خزر، مردم استان گیلان خاطره‌ی خوبی از خصوصی‌سازی شرکت‌های بزرگ و کوچک ندارند. نه‌فقط کارخانه‌های مختلف که شماری از کارکنانشان باگذشت حدود دو دهه از خصوصی‌سازی و تعدیل نیرو مقابل نهادهای مربوطه تجمعات اعتراضی برپا می‌کنند که اخیرا پیمانکاران «شرکت مخابرات ایران منطقه گیلان» هم به آن‌ها پیوسته‌اند.

همه‌چیز از یک انتصاب پرحاشیه آغاز شد

شرکت مخابرات گیلان طی سال‌های گذشته درگیر فراز و نشیب‌های مختلفی بوده است. این حاشیه‌های گاه کوچک و گاه بزرگ معمولاً منجر به خبرساز شدن اتفاقات درون‌سازمانی نمی‌شد اما چیزی که اکنون عامل رسانه‌ای شدن مشکلات داخلی این سازمان شده است انتصاب پرحاشیه رسول آمویی به سمت مدیرعامل شرکت مخابرات گیلان٬ در اسفندماه ۹۵ است. انتصابی که اگرچه بانفوذ و رضایت سراییان مدیرعامل پیشین سازمان صورت گرفت اما با واکنش شدید مدیران و صاحب‌منصبان استانی روبه‌رو شد. هرچه که بود شرایط ملتهبی که به خاطر انتصاب غیرمنتظره آمویی به وجود آمد به دلیل وجود سراییان و حمایت او از امویی آرام گرفت و پس‌ازآن آمویی تلاش کرد تا با استفاده از تمام بسترهای موجود و بهره‌گیری از تمام پیمانکاران، پروژه‌های نیمه‌تمام را به اتمام برساند تا از این طریق به مدیران استانی و نمایندگان گیلان در مجلس این پیغام را مخابره کند که مخالفت‌هایشان در هنگام انتصاب او اشتباه بوده است. بر اساس گزارش‌هایی که به گیل نگاه رسیده در فاصله زمانی اسفندماه سال گذشته تا اردیبهشت‌ماه ۹۶ مدیرعامل شرکت مخابرات گیلان برای کاهش قیمت انجام پروژه‌ها طرح‌هایی را اجرا کرد که با واکنش پیمانکاران شناخته‌شده این شرکت روبه‌رو شد. در این زمان آمویی نه‌تنها به اعتراض پیمانکاران وقعی نگذاشت بلکه با آوردن پیمانکارانی از شهرهای دیگر عرصه فعالیت پیمانکاران بومی را نیز تنگ‌تر کرد.

تعدادی از پیمانکاران شرکت مخابرات گیلان در ارتباط با مشکلات مختلفی که طی ماه‌های گذشته با آن دست‌ به‌ گریبان شده‌اند به گفت‌وگویی نشستند.

مدیر یکی از شرکت‌های پیمانکاری  گفت: تا پیش از انتصاب آقای آمویی دادوستد مالی قابل قبولی میان سازمان و پیمانکاران در جریان بود اما پس‌ازآن پروژه‌ها از پی هم انجام می‌شدند اما دستمزدی از سوی شرکت بزرگ مخابرات به پیمانکاران پرداخت نمی‌شد. از سوی دیگر این نکته لازم به تأکید است که چون بدهی به پیمانکاران شامل پرداخت مالیات نمی‌شود لذا سازمان‌های دولتی ترجیح می‌دهند تا اول تکلیف بدهی‌ها را مشخص کنند که منشأ مالیاتی ندارند و آن‌وقت به سراغ بدهی پیمانکاران بیایند.

آیا شرکت مخابرات گیلان به دلیل بدهی زیاد املاک و مستغلات خود را مزایده گذاشته است؟

یکی دیگر از پیمانکارانی که از این شرکت طلب زیادی دارد هم  توضیح داد: مسئله عدم صداقت مهندس آمویی با پیمانکاران مسئله بغرنجی است و نمی‌توان بر اساس حرف‌های ایشان برنامه‌ریزی مالی مدونی برای شرکت‌های خصوصی طرح‌ریزی کرد. از طرفی شواهد حاکی از آن است که خزانه مخابرات وضعیت خوبی ندارد و بسیاری از املاک مهم این سازمان اعم از املاک و مستغلات سبزه‌میدان و جانبازان و همچنین املاک روستایی این سازمان به مزایده گذاشته‌شده و تنها ساختمانی که هنوز دستخوش تغییر نشده، همان ساختمان اصلی سازمان مخابرات واقع در چهارراه گلسار است!

بر اساس اطلاعات این پیمانکاران و گزارش‌های دیگر رسیده ،تراژدی‌ مالی مخابرات منحصر به املاک آن نیست و حتی به خودروهای سازمان نیز کشیده شده.

پیگیری‌ها مؤید این بود که اگرچه دو ماشین اصلی سازمان برای تسویه‌حساب طلبکاران به فروش رسیده است اما مبلغ آن به جیب پیمانکاران خصوصی که ماه‌هاست برای حق خود دادرسی می‌کنند واریز نشده است. پس‌ازآن و با خرید دو خودروی جدید برای سازمان این فرضیه قوت گرفت که ممکن است بازهم بی‌صداقتی‌هایی صورت گرفته باشد و مبلغ فروش خودروها تنها به برخی پیمانکاران خاص رسیده باشد.

مدیران شرکت مخابرات به‌جای پول فقط وعده می‌دهند

مدیران شرکت‌های  پیمانکاری مخابرات درباره گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت مخابرات گیلان درباره مشکلات بحرانی شده مالی می‌گویند: ما سعی کردیم از راه گفت‌وگو و طرح جلساتی متعدد با ایشان خواسته‌های خود را مطرح کنیم اما به دلیل جو بیماری که موجود بود گفت‌وگو جواب نداد. این پیمانکاران در ادامه عنوان کردند: حتی ما چند بار هم به‌صورت درون‌سازمانی تجمع کردیم اما ایشان بازهم با دادن وعده‌های متعدد تلاش کردند تا مسئله از چشم عموم دور بماند.

از سوی دیگر مسئله عدم پرداخت دستمزد پیمانکاران خصوصی در حالی مطرح است که بر اساس قانون در زمان عقد قرارداد اگر اعتبار کل پروژه تأمین نشده باشد نمی‌توان آن را برای اجرا به پیمانکار سپرد.

بدعهدی مخابرات و شرمندگی شرکت‌های پیمانکاری برابر کارگران و کارمندان

یکی دیگر از پیمانکاران دراین‌ارتباط  توضیح داد: ۶۰ شرکت در حوزه نگهداری، توسعه و ارتباطات با سازمان مخابرات همکاری کرده‌اند. این شرکت‌ها همه ثبت‌شده هستند صاحب چند کارمند و کارگر هستند که باید ماهیانه از شرکت‌های پیمانکاری حقوق دریافت کنند و نان خانواده‌هایشان را تأمین کنند.

نماینده یک شرکت پیمانکاری درباره این مشکل هم گفت: شرکت‌های پیمانکار با مشکلات عدیده‌ای دراین‌ارتباط مواجه هستند چون خود را در برابر کارکنان خود مسئول می‌دانند و به قرارداد خود با آن‌ها متعدد هستند به همین دلیل هیات مدیره این شرکت‌ها عمده تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا به هر روشی اعم از دریافت وام‌های متعدد با سود بالا، حقوق کارگران زحمتکش را بپردازند. اما قطعاً این بحران مالی روی زندگی خانوادگی این افراد هم سایه انداخته و بسیاری از آن‌ها را در تأمین نان شب محتاج ساخته است.

 

پیگیری حقوقی شرکت‌های معترض پیمانکاری؛مساوی با لیست سیاه است

شرکت‌های پیمانکاری معترض به مدیریت مالی در شرکت مخابرات ایران همچنین درباره پیگیری حقوقی این مسئله نیز گفتند: اگر پیمانکاری بخواهد از راه حقوقی وارد ماجرا شود بر اساس موازین قانونی می‌تواند حق و دستمزد خود را دریافت کند اما پس‌ازآن وارد لیست سیاه می‌شود و دیگر پروژه‌ای از جانب مخابرات به آن شرکت خاص واگذار نمی‌شود این در حالی است که یک شرکت گاهی میلیاردها تومان برای حضور در پروژه‌های مخابراتی سرمایه‌گذاری کرده و نمی‌تواند تجهیزات بزرگ و کوچک خود را در گوشه انبار یا خیابان‌ها رها کند.

مدیرمالی شرکت مخابرات گیلان: قول می‌دهیم اندک‌اندک مطالبات را پرداخت کنیم
تلاش کرد دراین‌ارتباط آمویی مدیرعامل شرکت مخابرات گیلان هم به گفت‌وگو بنشیند که موفق نشد اما حمیدرضا مولایی مدیر مالی و اقتصادی  شرکت مخابرات استان گیلان با تائید وجود مشکلات مالی بین مخابرات و پیمانکارانگفت: شیوه پرداخت دستمزد به پیمانکاران به‌صورت یک ماه در میان یا دو ماه در میان است اما اکنون شرکت مخابرات با مشکلاتی روبه‌رو شده است که پرداخت‌ها چند ماهی به تعویق افتاده‌اند.

مدیر مالی و اقتصادی  شرکت مخابرات استان گیلان افزود: ما قول می‌دهیم که اندک‌اندک مطالبات پیمانکاران طرف قرارداد با شرکت مخابرات گیلان را پرداخت کنیم.

بدهی ۴ میلیارد تومانی شرکت مخابرات گیلان به پیمانکاران

مولایی همچنین در رابطه با تعداد پیمانکاران و مبلغ بدهی آن‌ها از شرکت مخابرات گفت: شرکت مخابرات گیلان با پیمانکاران کوچک و بزرگی از سراسر ایران قرارداد دارد که تعداد ۵۰ پیمانکار، بومی هستند.  پیمانکارانی که به گفته این مدیر، حدود ۴ میلیارد تومان از شرکت مخابرات استان گیلان شرکت مخابرات استان گیلان طلبکار هستند.

اولویت پرداخت بدهی با شرکت‌های پیمانکار بومی است

مدیر مالی و اقتصادی  شرکت مخابرات استان گیلان وعده داد که مدیریت این شرکت در تلاش است ۲۰ تا ۵۰ درصد مطالبات پیمانکاران معترض را پرداخت کند.

به گفته مولایی پرداخت مطالبات پیمانکاران بومی برای شرکت مخابرات گیلان در اولویت قرار دارد.

این‌که جامه عمل پوشاندن به این وعده تا چه حد محقق می‌شود در روزهای آینده مشخص می‌شود. روزهایی که برای مدیران پیمانکاران به‌دشواری سپری می‌شود و آینده مبهمی را مقابل آن‌ها قرار داده است. /گیل نگاه