ناگفته‌های وام ۲۰ میلیون تومانی آموزش و پرورش به فرهنگیان
ناگفته‌های وام ۲۰ میلیون تومانی آموزش و پرورش به فرهنگیان
خزر: خبر اعطای تسهیلات به فرهنگیان و معلمان در حالی خبرساز شد که برخی افراد از این قشر نه تنها از این خبر خشنود نشدند که حتی آن را دروغین خواندند. همواره موضوع افزایش حقوق معلمان یا اعطای تسهیلات به آن‌ها یکی از اخبار وزارت آموزش و پرورش بوده است و از سوی دیگر معلمان همواره از شرایط مالی خود اظهار ناخرسندی می‌کردند.
به گزارش خزرآنلاین، مسائل مرتبط با حقوق و مزایا و تسهیلات فرهنگیان از جمله مواردی است که همواره در جریان اخبار روز مورد تاکید و اطلاع‌رسانی قرار می‌گیرد. خبر‌هایی که باعث ایجاد این تفکر شده است که معلمان جزو اقشار پردرآمد جامعه هستند.
 
اینبار هم خبر اعطای تسهیلات بانکی ۲۰ میلیون تومانی به فرهنگیان تیتر رسانه‌ها شد. ماجرا از توییت محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش شروع شد که در در صفحه خود نوشت: «پوشش حداکثری جامعه فرهنگیان در افزایش قدرت خرید و اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه و کم بهره، از سیاست‌های رفاهی آموزش و پرورش است. در این راستا تفاهم‌نامه همکاری دو جانبه وزارت آموزش و پرورش و بانک قرض الحسنه مهر ایران به امضاء رسید.»
 
وزیر آموزش و پرورش همچنین گفته بود: «فرهنگیان می‌توانند تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال و زوجین فرهنگی تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال با دوره باز پرداخت ۱۲ ماهه تسهیلات دریافت کنند.»
 
در این بین آنچه محل سوال است آنکه فرهنگیان که همچون سایر مردم جامعه سقف درآمدی‌شان کوتاه، اما مخارج و هزینه‌های زندگی‌شان به مدد شرایط اقتصادی بد کشور کمرشکن شیبی رو به رشد دارد چگونه می‌توانند طی ۱۲ ماه چنین مبالغی را بازپرداخت خواهند کرد.

واکنش معلمان به وام ۲۰ میلیون تومانی فرهنگیان

واکنش فرهنگیان به انتشار چنین خبری نه تنها نشاندهنده خوشنودی آن‌ها از در نظر گرفتن چنین تسهیلاتی برایشان نبود بلکه نشان از نگاه بدبینانه آنان به وعده و وعید‌های آموزش و پرورش داشت.
 
یکی از فرهنگیان در واکنش به این خبر می‌نویسد: «وقتی به بانک مراجعه می‌کنیم که چنیین بخشنامه‌ای آمده یا نه جوابی می‌دهند که سنگ روی یخ می‌شویم و برمی‌گردیم. فقط شعار.»
 
دیگری هم می‌گوید: «لطف وزیر کم نشه. ایشان محبت دارند، اما خبر ندارند فرهنگیان قدرت بازپرداخت بیست میلیون تومان با سود دوازده درصد در یک سال را ندارند.»
 
یکی دیگر از فرهنگیان هم نوشت: «صرفا به نفع خودتون تبلیغات دروغین راه می‌اندازین وگرنه همه می‌دانید این تسهیلاتی که شما تبلیغ می‌کنید و تو بوق و کرنا می‌گذارید حتی اگر واقعیت هم داشته باشد پشتش هزار تا بند و تبصره و سخت گیری‌های بی‌مورد هست که تحقق یافتنش به زیر صفر میرسد… دروغ و دروغ و دروغ بدون هیچ شکی از تمام مشکلات فرهنگیان عزیز هم خبر دارید و با این حساب عملکرد‌های شما دقیقا توهین مستقیم به این قشر زحمتکش هست.»
 
دیگری هم می‌نویسد: «وزیر محترم لابد از فیش حقوق فرهنگیان خبر دارند ایشان خبر ندارد که ته حقوق یک معلم چقدر باقی می‌ماند که بخواهد ۲۰ میلیون رو در ۱۲ ماه باسود ۴ درصد تسویه بکند من ماندم این اقا کجای کار تشریف دارد. خدایا به داد ما معلم‌ها برس. یک وزیر از جنس خودمان نداشتیم یا اگر بوده نگاه از بالا به پایین داشته است.»

۷ سال تاخیر در افزایش حقوق معلمان

محمدرضا نیک‌نژاد عضو کانون صنفی معلمان درباره شرایط واقعی اعطای تسهیلات به فرهنگیان به رویداد۲۴ می‌گوید: خرداد ماه آقای نوبخت با بازگشت به ماده ۱۰ قانون خدمات کشوری و با مدیریتی که در این کار در پیش گرفت، حقوق معلمان را افزایش داد، اما این در حالی بود که سایر کارمندان دولت بر اساس این ماده از سال ۹۲ از این افزایش حقوق برخوردار شده بودند. به معنای دیگر این افزایش حقوق معلمان با تاخیری ۷ ساله مواجه شد.
 
وی با اشاره به اینکه ماده ۱۰ قانون خدمات کشوری مقرر می‌کند وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی از محل درآمد‌های خود حق افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان‌شان را دارند، ادامه می‌دهد: آموزش و پرورش درآمدی نداشته و نهادی سرمایه‌پذیراست و سرمایه‌گذاری در این حوزه در طولانی‌مدت جواب می‌دهد که آنهم از نوع سرمایه انسانی است، به همین دلیل هم این وزارتخانه پول نداشت.
 
عضو کانون صنفی معلمان با بیان اینکه وزیر آموزش و پرورش مرتب تکرار می‌کند که ما از آبان گذشته تاکنون در ۴ مرحله حقوق فرهنگیان را افزایش داده‌ایم، اما این سخن باعث گلایه معلمان شده است، توضیح می‌دهد: حدود ۸ سال است که وعده می‌دهند رتبه بندی معلمان قرار است اجرا شود و هر افزایش حقوقی را به آن ربط می‌دادند! قبل از عید هم وعده دادند که رتبه‌بندی را اجرایی کرده و با این ادعا حقوق معلمان مختصری افزایش یافت و جالب آن که در این همین مدت تنها اتفاقی که افتاد آن بود که پیش از عید حقوق کارمندان ستادی آموزش و پرورش ۵۰ درصد افزایش یافت.
 
وی اضافه می‌کند: با اینکار معلمان متوجه شدند که در مساله رتبه بندی ضرر می‌کنند. زیرا این مساله تنها مختص معلمان است و نه نیرو‌های ستادی. با افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارمندان ستادی شاهد اختلاف حقوقی به مبلغ حدودا یک میلیون و نیم تا ۲ میلیون تومان میان کارمندان آموزش و پرورش و معلمان بودیم. بعد از اعتراض معلمان شنیدیم که این افزایش حقوق کارمندان ربطی به نظام رتبه‌بندی ندارد و مربوط به همان ۵۰ درصد ماده ۱۰ قانون خدمات کشوری بود. این آتش اعتراض معلمان را بلندتر کرد و در پی این اعتراضات بود که با هدایت آقای نوبخت و احتمالا مجوزی که دولت در اختیار وی گذاشته بود حقوق معلمان در خرداد ماه افزایش نسبتا خوبی یافت.
 
نیک‌نژاد با تاکید براینکه افزایش حقوق معلمان همواره سرتیتر خبر‌ها قرار می‌گیرد و مردم هم گاهی واکنش‌های منفی به این موضوع نشان می‌دهند، اظهار می‌کند: مردم خبر ندارند که این افزایش حقوق باید ۷ سال پیش رخ می‌داده است، اما اکنون به مرحله اجرا رسیده است و آن را در بوق و کرنا کرده‌اند. مثلا سابقه کار من حدود ۲۸ سال است و از مهر پارسال تا امروز حدود ۲ تومان به حقوق من اضافه شده است. یعنی قبلا حکم من ۳ میلیون تومان بوده، اما امروز با احتساب افزایش سالانه حقوق‌ها این مبلغ به ۵ میلیون تومان رسیده است. تازه این مبلغ حقوق برای افرادی است که بیش از ۲۰ سال سابقه خدمت دارند و شامل حال معلمان کم‌سابقه‌تر نمی‌شود. این را هم باید در نظر گرفت که حقوق دریافتی معلمان با توجه به کسورات فیش حقوقی یک تا یک و نیم میلیون تومان از مبلغ درج شده در حکم کمتر است.

اعطای تسهیلات بانکی به معلمان حقیقت یا دروغ

وی خاطرنشان می‌کند: امروز هم اعطای تسهیلات بانکی به فرهنگیان سرو صدای زیادی به پا کرده است. مبلغ این وام ۲۰ میلیون تومان برای یک معلم و ۴۰ میلیون تومان برای زوج‌های معلم است که از صندوق قرض‌الحسنه مهر پرداخت می‌شود و سود آن هم ۳ یا ۴ درصد کارمزد است. این درحالی است که پیش از این هم گفته بودند قصد داریم ۶۰ میلیون تومان به معلمان وام بدهیم و این مبلغ به زوجین فرهنگی به ۱۲۰ میلیون تومان می‌رسد. اما وقتی به مدارس مراجعه می‌کنید مشاهده می‌کنید مبلغ وام برای هر معلمی که در قرعه کشی مدرسه برنده شود ۱۰ میلیون تومان شده است. مثلا اگر نیرو‌های مدرسه ۴۰ نفر هستند قرعه کشی کرده و هر کس برنده شود به او نه ۶۰ میلیون یا ۴۰ میلیون تومان وام که تنها ۱۰ میلیون تومان از مبلغ اعلام شده از سوی آموزش و پرورش پرداخت می‌شود.
 
این معلم با تاکید براینکه تمام این خبر‌های آموزش و پرورش شعاری است، خاطرنشان می‌کند: آنچه واقعا دست معلمان را می‌گیرد با آنچه آموزش و پرورش اعلام می‌کند یکی نیست و حتی شامل حال بسیاری از معلمان نمی‌شود. به عنوان مثال مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان اعلام کرده است که از ۵ تا ۵۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی به فرهنگیان پرداخت می‌شود. ولی این وام به مدرسه که می‌رسد با آنچه اعلام شده است تفاوت بسیار می‌کند و معلوم هم نیست که در این بین چه اتفاقی می‌افتد.

نمایش آموزش و پرورش با مسائل مالی فرهنگیان

وی با بیان اینکه یکی از انتقادات معلمان همین اعلام مداوم خبر‌های مربوط به حقوق و تسهیلات معلمان است، تصریح می‌کند: سایر دستگاه‌های دولتی نیز حقوق کارکنان خود را افزایش می‌دهند و چه بسا که شرایط حقوقی کارمندان سایر بخش‌های دولتی مانند کارمندان بانک، ارتش، وزارت نفت و … از ما معلمان بیشتر بوده و تسهیلات هم دریافت می‌کنند که حقشان هم هست، اما هیچیک از این نهاد‌ها درباره افزایش حقوق یا تسهیلات کارمندان خود اطلاع‌رسانی نکرده و این موارد درباره آن‌ها بازتاب خبری پیدا نمی‌کند. اما در آموزش و پرورش اینگونه نیست.
 
نیک‌نژاد اضافه می‌کند: طی ماه‌های اخیری دو موضوع درباره مدارس مرتب در خبرگزاری‌ها اعلام شده است یکی شرایط مدارس در وضعیت کرونا و دیگری هم افزایش حقوق معلمان، علت این موضوع چیست؟ مگر کار خیلی خاصی کرده اند که بعد از ۷ سال آنچه که حق معلمان بوده و کم وبیش همه کارمندان دولت شامل شده است را افزایش داده‌اند. اینهمه مانور دادن روی حقوق و تسهیلات معلمان بازتاب بسیار بدی در جامعه دارد. هیچکس نمی‌داند فشار آموزش به‌ویژه در دوران ابتدایی شیوع کرونا و ناآشنایی همه ما با آموزش آنلاین و… چقدر زیاد بود؟ اشکال ندارد! این ویژگی کار معلمان است. اما معلمان دوست دارند این زحمات دیده شوند. اگر جامعه هم اطلاع ندارد وزیر آموزش و پرورش به عنوان مدیر ارشد ما باید بازتاب دهد که معلمان حقوق کمی دارند، ولی زحمت‌های زیادی می‌کشند؛ نه اینکه ادعا‌هایی را مطرح کنند که با واقعیت فاصله زیادی دارد.
 
وی با یادآوری اینکه سال گذشته اعلام شد به فرهنگیان مستاجر ۱۲۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن می‌دهیم، می‌گوید: این تسهیلات در اختیار همه معلمانی که نیاز به گرفتن این وام داشتند قرار نگرفت. علت این موضوع نیز آن بود که برای اعطای این وام مقرراتی مشخص شده بود که گیرنده وام نباید طی ۱۵ سال گذشته از وام مسکن استفاده کرده باشد. این درحالی بود که بودند معلمانی که وام خرید مسکن را گرفته بودند، اما به دلایل مختلفی خانه خود را از دست داده‌اند و حالا در تلاشند برای خرید دوباره خانه اقدام کنند. در واقع مقررات سختگیرانه در ازای پرداخت تسهیلات باعث می‌شود که باز هم همه فرهنگیان نتوانند از آن استفاده کنند.

تولید خشم در جامعه نسبت به معلمان

عضو کانون صنفی معلمان با اشاره به خبراخیر اعطای وام به فرهنگیان عنوان می‌کند: چرا آموزش و پرورش در این شرایط بد اقتصادی جامعه، این قدر روی عدد‌هایی مانند ۲۰ یا ۴۰ میلیون تومان تاکید می‌کند؟ این مساله به تولید خشم در جامعه نسبت به معلمان منجر شده و مردم می‌گویند به چه علت باید به معلمان آنقدر پول بدهید! انقدر روی این عدد‌ها مانور داده‌اند که طی سال‌های گذشته همه گمان می‌کردند معلمان حقوق‌های هنگفتی دارند و نمی‌دانستند آنچه گفته می‌شود اصلا اجرا نمی‌شود.
 
وی درباره مشکلات معیشتی معلمان اظهار می‌کند: در گذشته سایر طبقات جامعه متوسط بود، اما حقوق معلمان بسیار پایین بود و اگر معلم می‌خواست سطح حقوقش به این متوسط برسد باید شغل‌های دیگری داشتند یا اضافه کاری‌های زیاد. اما امروزه همه مردم تقریبا شرایط اقتصادی یکسانی دارند. حتی اگر دریافتی کارمندان دیگر بیش از معلمان باشد باز هم به دلیل شرایط اقتصادی جامعه و سنگینی هزینه‌ها کفاف نمی‌دهد و همه تحت فشار هستیم؛ لذا وضعیت معلمان جدا از بقیه نیست.
  • منبع خبر : رویداد۲۴